1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, son yıllarda önemi ve stratejik değeri daha iyi anlaşılan tarım sektörünün, her türlü zor k...

A+A-

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, son yıllarda önemi ve stratejik değeri daha iyi anlaşılan tarım sektörünün, her türlü zor koşulda büyük emek veren çiftçilerle büyümeye devam ettiğini belirtti.

150 BİNİN ÜZERİNDE ÇİFTÇİ AİLE

Örtüaltı tarımı ve yıl boyu yurt içi ve yurt dışı pazarlara sunduğu güvenilir ürünlerle tarımın marka şehri olan Antalya’nın, bitkisel üretim değeri ile Türkiye birincisi konumda olduğunu kaydeden İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı açıklamasında, "Antalya’da tarımının gelişmesine ve büyümesine katkı koyan, kaliteden ve gıda güvenilirliğinden ödün vermeden üretim yapan 150 binin üzerinde çiftçi ailesi tarafından üretilen tarımsal ürünler ülkemiz ihtiyacının çok önemli bir kısmını karşılamakla birlikte, 50’den fazla ülkeye ihraç edilmektedir. Birçok meyve sebze üretiminde 1’inci sırada olan, Türkiye domates üretiminin yüzde 20’sini, portakal üretiminin yüzde 28’ini, nar üretiminin yüzde 27’sini, mantar üretiminin yüzde 55’ini, avokado üretiminin yüzde 80’ini karşılayan ilimizin ülke ekonomisine katkısı 8 milyar 700 bin Türk Lirasına ulaşmıştır" ifadelerine yer verdi.

2014 YILINDA 542 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Dallı, son on yılda yüzde 600 oranında artan tarımsal ürün ihracatı ile Antalya’nın, 2014 yılında 542 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Hiç şüphesiz elde edilen bu başarıda özveriyle çalışan, yenilikleri benimseme gayreti ve isteği ile tarımsal faaliyetleri sürdüren, çağın ve dünya pazarlarının gerektirdiği koşullara adapte olmayı başarabilmiş çiftçilerimizin payı büyüktür. Bu vesileyle Türkiye ve Antalya tarımının gelişmesinde katkısı olan ve önümüzdeki yıllarda da bu başarıyı devam ettireceğine inandığım tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlarım."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT