1. HABERLER

  2. AYDIN VE İLÇE HABERLERİ

  3. KUYUCAK

  4. 207 yıllık kalem işlemeli cami ibadete açılacak
207 yıllık kalem işlemeli cami ibadete açılacak

207 yıllık kalem işlemeli cami ibadete açılacak

Aydın'da, ahşap malzeme tekniğiyle 1811 yılında yapılan ve içerisindeki süslemeleri hala canlılığını koruyan Kayran Camisi, restorasyon çalışmalarının ardından yeniden ibadete açılacak.

A+A-

Kuyucak ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Kayran Mahallesi'nde bulunan 207 yıllık Kayran Camisi, 1991 yılına kadar ibadete açık kaldı. Minaresi yıllar içinde yıkılan, alt ve üst iki bölümden oluşan, ahşap direkleri ile tavanıyla yıllara meydan okuyan caminin taş duvarlarındaki işlemeler hala canlılığını koruyor.

Caminin iç bölümünde yer alan taş örgü süsleme ve bezemelerde kök boya ile çiçek motifleri, selvi ağaçları, gül demetleri, kabe ile cami motiflerinin yanı sıra sancak, mızrak, tüfek, kandil ve saat sembolleri yer alıyor.

1-019.jpeg

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Aydın Valiliğinin girişimleriyle restore edilecek caminin gelecek yıl ibadete açılması bekleniyor. 

İzmir Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram, AA muhabirine yaptığı açıklamada, caminin restorasyon ihalesinin yapıldığını ve yıl sonuna kadar çalışmaların yüzde 80'inin tamamlanacağını söyledi.

3-018.jpeg

Caminin kadınlar ve erkekler bölümü şeklinde iki kısma ayrıldığını aktaran Karabayram, şunları dile getirdi: "Cami orijinal görünümünden çok şey kaybetmemiş ama zamanla iklimsel koşullardan olumsuz etkilenmiş. Şu anda restorasyon ve iyileştirme çalışmaları yapılıyor. Bezemelerin birçoğunda bitki görüyoruz. Doğanın o sadeliği ve güzelliği camiye nakşedilmiş. Minare de zaman içerisinde yıkılmış, tekrar inşa edilmesi gerekiyor. İnşallah minareden Allah'u ekber sedaları yükselecek." 

6-006.jpeg

Caminin Osmanlı sancağına sahip olduğunu hatırlatan Karabayram, bu özelliğinin de ibadethaneyi önemli hale getirdiğine işaret etti. Karabayram, uzun süre mahalle muhtarı Abdullah Kanyılmaz tarafından muhafaza edilen sancağı koruma altına aldıklarını sözlerine ekledi.

5-009.jpeg

Kanyılmaz da Osmanlı sancağına mahalle olarak sahip çıktıklarını belirterek, "O bizim namusumuzdur. Dedelerimiz bu sancağı kazanmış. Cami restore edildikten sonra sancağı yeniden camimize bırakacağız." diye konuştu. 

4-015.jpeg

2-023.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT