1. HABERLER

  2. AYDIN VE İLÇE HABERLERİ

  3. NAZİLLİ

  4. ABGC Başkanı, Nazilli Belediyesi'ni uyardı!
ABGC Başkanı, Nazilli Belediyesi'ni uyardı!

ABGC Başkanı, Nazilli Belediyesi'ni uyardı!

Cem Ulucan, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın bir gazeteci ile yaşadığı gerginlik sonucu yaptığı basın açıklamasında tüm gazeteci ve basın kuruluşlarını töhmet altında bırakmasını sert sözlerle kınadı.

A+A-

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan, yaptığı basın açıklamasında basın kuruluşlarının yaşadığı ekonomik sıkıntılara dikkat çekerken, Nazilli Belediyesi ile bir gazeteci arasında yaşanan gerginlikle ilgili de tepkisini dile getirdi. Başkan Ulucan son yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle adeta bir ölüm kalım sorunuyla karşı karşıya bulunduğunu belirterek, “Kağıt, boya, kalıp gibi yurt dışından gelen malzemeler son bir yılda yüzde 200 zamlanmış, birçok gazete tasarruf yapabilmek için personel azaltmak zorunda kalmıştır. Ülkemizde gazetelerin en büyük gelir kaynağı resmi ilanlar ve aracılık hizmeti dediğimiz kamu kurumlarının özel gün ve haftalarda Basın İlan Kurumu aracılığı ile yayınlattıkları reklam ve ilanlardır” dedi.

BİK YÜZDE 15 KESİNTİ YAPIYOR

Aydın’ın Büyükşehir statüsüne kavuşmasının ardından Basın İlan Kurumu’nun Aydın’da şube açtığını hatırlatan Cem Ulucan Basın İlan Kurumu (BİK) aracılığı ile belediyeler ve meslek odaları gibi kurumlar tarafından gönderilen ilanların kurumun tercih ettiği gazetede yayınlandıktan ücretinin BİK’e ödendiğini, kurumu ilan reklam ücretlerinden yüzde 15 kesinti yaparak geri kalanını gazeteye ödediğini söyledi.
 “EN FAZLA 20 GÜN İLAN ALABİLİYORUZ”

Aydın’da bir tam sayfa renkli ilanın en fazla 2 bin lira olduğunu belirten Ulucan şöyle devam etti: “Ulusal yayın yapan gazetelerin bir tam sayfa ücreti ise 80 bin liradır. Yılın 365 günü gece gündüz demeden görev yapan gazetecilerin çalıştığı gazeteler, dini ve resmi bayramlar ile özel gün ve haftalarda gönderilen kutlama veya taziye ilanlarının yayınlatılması ile para kazanır. Bu özel gün ve haftaları sayısı 20’yi geçmez.Belediye veya diğer kamu kurumları halkın bayramını kutlamak için bütçesine göre çeyrek, yarım veya bir tam sayfa satın alır ve bunun ücretini öder.”

“HİÇ KİMSENİN TİCARETİNE KARIŞMAYIZ”

Ulucan, “Aydın’da 5 tanesi büyükşehir, 7 tanesi ilçe gazetesi olmak üzere resmi ilan alma hakkına sahip 12 gazete ile sadece aracılık hizmetlerinden yararlanan 19 gazete olmak üzere toplam 32 gazete hizmet vermektedir. Tüm bu gazetelerin dışında akreditasyonu sağlanmamış korsan tabir ettiğimiz gazeteler ile henüz bir yasal düzenleme getirilmediği için kontrolsüz bir güç haline dönüşen ve sayısını bizlerin de bilmediği çok sayıda internet haber sitesi ilimizde faaliyet göstermektedir” ifadelerini kullandı.

KORSAN UYARISI YAPTI

Açıklamasında korsan yayın yapan gazetelere dikkat çeken Ulucan, “Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti olarak Basın İlan Kurumu akreditasyonu sağlanmış gazeteler dışındaki medya kuruluşlarına ilan, reklam verilmemesi için mücadele ettik. Bu mücadelemiz yine ilgili yönetmelik ve kanunların emrettiği şekilde oldu. Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti olarak kimsenin ticaretine karışmak gibi bir düşüncemiz olmasa da, kamu kurumlarının gazetelere verecekleri ilan ve reklamların yasal olması konusunda net bir duruş sergilemekteyiz” dedi.

BELEDİYE YETKİLİLERİNE YANIT VERDİ

Cem Ulucan basın açıklamasının bir bölümünü gazeteci Veysel Karahan ve Nazilli Belediyesi arasında yaşanan gerginliğe ayırdı. Ulucan, “Bir meslektaşımız ile yaşanan kişisel problem yapılan açıklama ile mesleğini onur ve şerefi ile yapan meslektaşlarımızı rencide etmiştir. Açıklamada, ‘Eski belediye başkanının görevde olduğu 2018 yılı içerisinde basın yayın organlarının Nazilli Belediyesi’ne kestiği toplam faturanın 1 milyon 758 bin 157 lira, 2019 yılının ilk 3 ayında aynı kuruluşların kestiği fatura toplamının 732 bin 934 lira’ olduğu vurgulanmıştır. Bu açıklama sonucu kamuoyunda gazetecilerin haksız bir kazanç elde ettikleri algısı hakim olmuştur. Para verilmediği için haklarında ‘olumsuz yazılar’ yazıldığı algısını oluşturmaya çalışan belediye yönetimi, bu parayı haklarında ‘olumlu yazılar’ yazdırmak için mi dağıtmıştır? Yoksa yasalar çerçevesinde verdikleri reklam ve ilan ücreti olarak mı ödemiştir? Haksız kazanç elde eden herkese karşı tavrımız açık ve net iken tüm gazeteleri töhmet altında bırakan bu açıklamanın talihsizlik olduğunu düşünüyoruz” sözleriyle Belediye yetkililerine sert sözlerle yanıt verdi.

“ALGI OPERASYONUNA GÖZ YUMAMAYIZ”

Ulucan açıklamasının son bölümünde şu ifadelere yer verdi: “Geçmiş yönetimin haksız kazanç sağladığı herkes hakkında yasal işlem yapmasını desteklediğimiz mevcut belediye yönetiminin gazetelerin de birer işletme olduğunu, vergi, sigorta ve maaş ödediklerini hatırlatmak istiyoruz. Nazilli Belediyesi’nin bu ithamkar açıklama ve kara propagandasının önümüzdeki günlerde yapacakları ‘hatalara’ şimdiden kılıf hazırlamak için yapılan bir algı operasyonu olduğunu düşünüyoruz. Demokrasinin devamlılığı için, halkın haber alma ve bilgilendirilmesinin kutsallığını da göz önüne alarak Nazilli Belediye yönetiminin bu tavrından vazgeçmesini, kalemini silah gibi kullanarak tehdit, şantaj ve kalemşörlük diye tabir ettiğimiz sözde gazetecilerden uzak durmasını ve töhmet altında bıraktığı onuru ve şerefini satmayan gazetecilerden özür dilemesini bekliyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT