1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Ahilik Haftası Kutlamaları
Ahilik Haftası Kutlamaları

Ahilik Haftası Kutlamaları

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, emeğini ve sermayesini ortaya koyarak çaba gösteren esnafın kazancının kutsal olduğunu söyledi.Vali Çakacak, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı...

A+A-

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, emeğini ve sermayesini ortaya koyarak çaba gösteren esnafın kazancının kutsal olduğunu söyledi.

Vali Çakacak, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Talat Dinçer ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Mersin Ticaret İl Müdürü Mahmut Zeybek’i kabul etti. 11-17 Mayıs tarihleri arasındaki ’22. Ahilik Haftası’ kutlamaları kapsamında gerçekleşen ziyarette konuşan Vali Çakacak, Ahiliğin toplumumuzda çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, Ahi Evran-ı Veli’nin esnafın çırak, kalfa, usta şeklinde örgütlenmesini sağlayarak oluşturduğu Ahilik teşkilatının, zanaatkarların bir araya geldiği, meslek prensiplerinin belirlendiği bir kurum olmanın ötesinde toplumun sosyal hayatına da çok büyük etkisi olduğunu ifade etti. Çakacak, "Toplumsal huzurun ve barışın sağlanmasında temel taşı olan Ahilik, aslında kardeşlik, sevgi, saygı, çalışma ve dayanışma demektir. Belirli meslek ilkeleri doğrultusunda yetişmesi önemli olan esnaf ve sanatkarımızın emeğini ve sermayesini ortaya koyarak hem kazanç elde etmek hem de yanında çalışan işçisinin alın terinin karşılığını vererek toplumsal dayanışmaya ve barışa destek olmak gibi görevleri vardır. Ahilikte esnafın para ihtiyacını karşılamaya yönelik görev yapan Orta Sandığı’nın yerini bugün Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifleri Birliği aldı. Bugün tüm dünyada ve ülkemizde büyük önem arz eden kalite kontrolü Ahilik teşkilatında da çok önemliydi. ’Pabucunu dama atmak’ deyimi Ahilikte malının kalitesi beğenilmeyen esnafın malının işyerinin damına konarak sergilenmesi ve kaliteli iş yapmaya teşvik edilmesi anlamına gelirdi. Ahiliğin temelinde sevgi, saygı, kardeşlik, doğru çalışma, helal lokma, esnafın birbirini desteklemesi, yardımlaşması ve dayanışması yatar. Bunlar aynı zamanda toplumsal huzurun ve barışın sağlanmasına da vesile olur. Emeğini ve sermayesini ortaya koyarak çaba gösteren esnafın kazancı kutsaldır" dedi.

Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer de insanı ele alan ve insan olarak yetiştiren Ahiliğin geçmişinin 13. yüzyıla kadar dayandığını, bu geleneğin devlete çok büyük katkılar sunmuş bir kurum olduğunu dile getirdi. Dinçer, "Ahilik kurumu bugün modern çağda kurulan birçok kurum ve kuruluşun temeli ve özüdür. Bugün Almanya gibi güçlü bir devlet bile eğitim sistemini Ahilik sistemini temel alarak geliştirmiştir. İnsana has güzel değerlerimizi, mesleki ve ahlaki bilgi becerileri insana kazandıran bu güzel sistemimizi yaşatmak ve sonraki kuşaklara aktarmak

amacıyla düzenlenen Ahilik Haftası etkinliklerini çok önemsiyoruz. Mesleki okullardaki öğrencilerimiz, çıraklarımız ve kalfalarımıza Ahiliği biraz olsun anlatabilirsek bundan sonraki yaşamlarında çok daha başarılı olacaklarına inancımız sonsuzdur” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT