1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Ahilik Haftası Temsili Törenlerle Kutlandı
Ahilik Haftası Temsili Törenlerle Kutlandı

Ahilik Haftası Temsili Törenlerle Kutlandı

Ahilik Haftası, Şanlıurfa’da tarihi Gümrük Han’ı içerisinde düzenlenen törenle kutlandı.Törene, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Vali Yardımcısı Oğuz Şenlik, STK başkanları, es...

A+A-

Ahilik Haftası, Şanlıurfa’da tarihi Gümrük Han’ı içerisinde düzenlenen törenle kutlandı.

Törene, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Vali Yardımcısı Oğuz Şenlik, STK başkanları, esnaflar ve davetliler katıldı.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve yaklaşık 810 yıllık geçmişi olan Ahilik Haftası’nda; birlik, beraberlik ve yardımlaşma konularına vurgu yapıldı. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Mehmet Şefik Bakay, “Özellikle toplumsal barışın ve kardeşliğin daha da perçinleşmesinde ihtiyacımızın olduğu bugünlerde ahilik ruhuna, ahilik felsefesine bir daha bakmanın zamanı geldiği inancındayız. Ahilik toplumda yaşayan herkesi birbirine yaklaştıran, kaynaştıran, dost edindiren, dayanışma kurulmasını sağlayan bir olgudur.”dedi.

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Oğuz Şenlik, Ahilik Haftası’nın birlik ve beraberliği simgelediğini söyledi. Şenlik, şöyle konuştu:

”Bu hafta Kırşehir merkez olmak üzere 81 vilayetimizde yaklaşık 1000 yıllık geçmişi olan Ahilik haftamızı hep birlikte kutluyoruz. Ahilik birlik ve beraberlik, dayanışma, dürüstlük demektir. Ahilik aynı zaman da iyi bir insan olma ilkeleri olarak da değerlendirebiliriz.”

Esnafa çeşitli tavsiyelerde bulunan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, esnafın değişim ve dönüşüme ayak uydurması gerektiğinin altını çizdi. Güvenç,“Huzur, dürüstlük, adalet, kardeşlik bizim şiarımızdır. Kökümüz bu damarımız bu geçmişimiz bu ahilik de budur. Böyle köklü bir mirasa, köklü güzel bir ahlaka, köklü bir kardeşliğe sahibiz. İnanıyorum ki yeni nesillerde bu güzellikleri yaşatacaklar. Gelişen, değişen toplumla; gelişen, değişen anlayışla esnafımız zaman zaman sıkıntılar yaşayabiliyor ve kendisini değiştirmesi gerekebiliyor. Dünyadaki gelişmeleri artık herkesin takip etmesi gerekiyor. Birlikte ortak iş yapmayı geliştirmek gerekiyor. Cazibe merkezleri değişiyor ve değişik alanlarda yeni iş alanları açılır. Esnafımızın bu değişimleri takip etmesi gerekiyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT