1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. AK Parti Kırşehir İl Başkanı Mustafa Kendirli:
AK Parti Kırşehir İl Başkanı Mustafa Kendirli:

AK Parti Kırşehir İl Başkanı Mustafa Kendirli:

Ahilik Haftası kutlamalarının başlaması ile birlikte mesaj yayımlayan AK Parti İl Başkanı Mustafa Kendirli, medeniyet tarihimize kültürümüzün armağan ettiği birçok değerin olduğunu söyledi.İl Başkanı...

A+A-

Ahilik Haftası kutlamalarının başlaması ile birlikte mesaj yayımlayan AK Parti İl Başkanı Mustafa Kendirli, medeniyet tarihimize kültürümüzün armağan ettiği birçok değerin olduğunu söyledi.

İl Başkanı Kendirli konuşmasında, "Medeniyet tarihine kültürümüzün armağan ettiği birçok değer vardır. Bu değerlerden biri de varlığını yüzyıllar boyunca devam ettirerek, Müslüman-Türk toplumunun ekonomik, sosyal ve kültürel hayatını tanzim eden Ahilik kurumudur. Onuncu yüzyılın başlarında, Türklerin İslamiyet’i topluluk halinde kabul etmelerinden sonra, Türk örf ve adetleri ile İslam inancının kaynaşmasından ortaya çıkan Ahilik; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu itibarla Ahilik yalnızca Türk insanının değil, bütün dünya toplumlarının örnek alması gereken bir insanlık ve ahlak sistemidir. Bugün pek çok toplumun, özlemle aradığı ve yokluğunu çektiği bu içtimai, iktisadi ve kültürel değerleri Türk insanı, yüzyıllar boyunca emsalsiz bir şekilde yaşamış ve yaşatmıştır. Ahilik kültürünü tarihimizin derinliklerine hapsetmek ve sadece belli gün ve haftalarda kutlamak bir anlam ifade etmemektedir. Atalarımız tarafından kurulan ve uygulanan sistemleri anlamak, anlatmak ve hep beraber yaşamak hepimizin ortak amacı olmalıdır. İnsanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde dürüstlük, güvenilirlik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkelerini esas alan Ahilik sistemini uygulamayı bugün de tam anlamıyla başarabilirsek, yaşadığımız birçok sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT