1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Antalya Yörük Festivali İle Coştu
Antalya Yörük Festivali İle Coştu

Antalya Yörük Festivali İle Coştu

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ve Antalya Yörük Kültür Ve Dayanışma Derneği işbirliğiyle düzenlenen “1. Uluslararası Antalya Yörük Festivali”ni üç günde binlerce kişi ziyaret etti.Festivalin ilk gününd...

A+A-

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ve Antalya Yörük Kültür Ve Dayanışma Derneği işbirliğiyle düzenlenen “1. Uluslararası Antalya Yörük Festivali”ni üç günde binlerce kişi ziyaret etti.

Festivalin ilk gününde Mustafa Ceceli ile eğlenen Antalyalılar, ikinci gününde Karaalioğlu Parkı’nda sahnede Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıları dinleme imkanı buldu. Halk oyunlarının gösterilerinin yanı sıra yerel halk sanatçıları da kültür şöleninde yer aldı. Gecenin geç saatlerine kadar devam eden festivalde, Karaalioğlu Parkı’nda kurulan Yörük çadırlarıyla birlikte Antalyalılar Yörük kültürünü daha yakından tanıma fırsatını yakaladı. Festivale katılan binlerce Antalyalı, çadırlarda keçi sağdı, yün eğirdi, ata bindi, halı dokudu. Vatandaşlar, büyük miradorda kurulan sahnede müziğin ve eğlencenin tadını çıkardı. Brifing çadırlarında Yörük kültürünün anlatıldığı söyleşiler düzenlendi.

KIZ İSTENDİ GELİN ALINDI

Yörük Kültürü’nün geleneksel ögelerinin canlandırıldığı etkinliklerde temsili kız isteme töreni, gelin alma ve düğün merasimi gerçekleştirildi. İzleyenlerin büyük ilgi gösterdiği temsili kız alma töreninde, gelin indirme bölümü dikkatleri çekti. Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Mitat Yolcu ve Antalya Yörük Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdullah Duman geline bilezik takıp, hediyeler verdi.

TÜREL’DEN “YILIN ANNESİ”NE ÇİÇEK

Dünyadan ve Türkiye’nin çeşitli yörelerinden gelen halk oyunları ekiplerinin katılımıyla bir bayram havasında geçen 1. Uluslararası Antalya Yörük Festivali ve 22. Yörük Şöleni, Anneler Günü’nde anneler de unutulmadı. Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Ak Parti Milletvekili Adayı Lütfi Elvan ve İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul’un katılımlarıyla Düzlerçamı’nda gerçekleşen kapanış etkinliklerinde Menderes Türel tüm annelerin Anneler Günü’nü kutlayarak “Yılın Annesi” seçilen Antalya Yaşam Akademi Derneği Başkanı Tutku Yıldız’a çiçek verdi.

SÜMER EZGÜ’DEN MUHTEŞEM KONSER

Yerel sanatçıların gösterileriyle devam eden festivalin kapanışında ünlü sanatçı Sümer Ezgü sahneye çıktı. Sahnede davul, kaşık şovu yapan Sümer Ezgü, türküleriyle Antalyalıları coşturdu. Antalyalılar, Sümer Ezgü ile türküleri hep bir ağızdan söylerken, bir yandan halay çekip oynadı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT