1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Antalya’da Ahilik Kutlamaları
Antalya’da Ahilik Kutlamaları

Antalya’da Ahilik Kutlamaları

19.Ahilik Haftası, Cumhuriyet Meydanı’nda törenle kutlandı.Törene Antalya Valisi Muammer Türker, CHP Milletvekili Yıldıray Sapan, MHP Milletvekili Mehmet Günal, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mesut...

A+A-

19.Ahilik Haftası, Cumhuriyet Meydanı’nda törenle kutlandı.

Törene Antalya Valisi Muammer Türker, CHP Milletvekili Yıldıray Sapan, MHP Milletvekili Mehmet Günal, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mesut Kocagöz, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkan Abdullah Sevimçok ve çok sayıda esnaf katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan törende konuşan Antalya Valisi Muammer Türker, ahiliğin kardeşlik anlamına geldiğini ifade ederek, “Ama bunu sadece sloganik söz olarak yorumlamak hatasına da düşmemek lazım. Ahiliğin arka planında çok önemli sistem vardır. Bugünkü anlamda devletlerin olmadığı, devletlerin düzenleyici rollerinin bu kadar etkin olmadığı dönemlerde ahilik üretimin ve ticaretin düzenlenmesinde çok önemli roller oynamıştır” dedi. Vali Türker, ahiliğin, üretimin topluma en yararlı, çevreye en az zarar verecek şekilde yapılmasını, ticaretin kurallara ve kaidelere bağlı yürütülmesini sağlayan, sermayeyi, alın terini koruyan bir sistem olduğunu vurguladı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mesut Kocagöz ise konuşmasında, ahiliğin tüm değerleri kaynaştıran ve hayata geçirilmesini sağlayan bir yenilik olarak ortaya çıktığını belirterek, “Bir nevi biz Türklerin Rönesans’ıdır. Ahilik, dostluk, kardeşlik, dürüstlük, çalışkanlık, hak ve helal bunları bilmek, kul hakkını bilmek, mert olmaktır” dedi.

AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok ise, ahilik kültürünün önemine değinerek, “Kısaca ahilik, bütün güzel meziyetlerin buluştuğu, yüzyıllar boyunca da toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan, toplumsal kimliğimiz açısından da daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültürdür” dedi. Sevimçok, Ahilik sisteminin bugün batılı devletlerin kendi ekonomik kalkınmasının, ticaret sisteminin temelinde var olduğunu hatırlatarak, “Günümüzde Avrupa Birliği ile önümüze gelen sanayi ve ticari normlar, standartlar yaklaşımı da aslında özümüzün parçası olan ahilik kültürümüzün bir modelidir. Evrensel değerler diye tabir ettiğimiz insani değerler de ahilik sisteminden başka bir şey değildir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından “Yılın Ahisi” seçilen 53 yıllık tornacı Metin Filiz’e, Vali Türker tarafından kaftan giydirildi.

Kutlamalar temsili şet giyme töreniyle sona ererken, Sobacılar Çarşısı’nda vatandaşlara kavurma pilav ikram edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT