1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. ARÜ’de Ünlü Kırgız Yazar Kasımbekov Anlatıldı
ARÜ’de Ünlü Kırgız Yazar Kasımbekov Anlatıldı

ARÜ’de Ünlü Kırgız Yazar Kasımbekov Anlatıldı

Ardahan Üniversitesi, geçmişten günümüze edebiyata damgasını vuran ve dünya çapındaki entelektüel birikime önemli katkılar sağlayan ünlü isimleri gündeme getirmeyi sürdürüyor.Ardahan Üniversitesi İnsa...

A+A-

Ardahan Üniversitesi, geçmişten günümüze edebiyata damgasını vuran ve dünya çapındaki entelektüel birikime önemli katkılar sağlayan ünlü isimleri gündeme getirmeyi sürdürüyor.

Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi (İBEF) Konferanslar Serisi kapsamında “Tarihsel Romancılık Bağlamında Tölögön Kasımbekov” konulu bir program gerçekleştirildi. Konferansa Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal, İBEF Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Şureddin Memmedli, Çağdaş Türk Lehçeleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nurgül Moldalıeva, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hanzade Güzeloğlu ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. İBEF Kırmızı Salonda yapılan programda, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Arş. Gör. Samet Azap tarafından Tölögön Kasımbekov’un Kırgız ve Türk Edebiyatı’ndaki yeri ve önemi hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

Fedakârlıklar ve Başarılarla Dolu Bir Hayat

Slayt gösterisi eşliğinde konuşmasını yapan Arş. Gör. Samet Azap, Kırgız Yazar Tölögön Kasımbekov’la ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Arş. Gör. Azap, Tölögön Kasımbekov’un yazarlık kabiliyetinin ortaya çıkması ve gelişmesinde babasının büyük bir paya sahip olduğunu belirtti. Ayrıca Arş. Gör. Azap, yazarın romanlarında kullandığı üslup ve dil teknikleri ve özelliklerinden bahsetti.

Kasımbekov’un ait olduğu toplum ve vatan için her türlü fedakârlığı göğüslediğini vurgulayan Arş. Gör. Azap, “Kasımbekov, birçok ödüle layık görülmüştür. 1986 yılında ‘Kırgız Halk Yazarı’ unvanını alır. Edebiyattaki emeğine değer verilerek, V.İ. Lenin’in doğum gününün 100. yılı töreninde madalya ve Kırgız SCBB’nin sertifikası ile ödüllendirilir. 1997 yılında aldığı ‘Dank’ madalyası ile ‘Ruhaniyet’ uluslararası derneği tarafından 1998 yılında ödüllendirilir. 2001 yılında 1. derecedeki ‘Manas’ ödülünün sahibi olan Kasımbekov, 2005 yılında devlet dilini geliştirme politikasına sağladığı yararlardan dolayı ‘Kırgız Dili Madalyası’nı, 2006 yılında ise Kırgız Cumhuriyeti’nin ‘Toktogul’ ödülünü alır. 2006 yılında, ‘Kırgız Halk Kahramanı’ unvanını almıştır. ” diyerek, yazarın yaşamının hep başarılarla dolu olduğunu vurguladı.

Program sonunda Arş. Gör. Samet Azap’a Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal ve Prof. Dr. Şureddin Memmedli tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT