1. HABERLER

  2. AYDIN VE İLÇE HABERLERİ

  3. SULTANHİSAR

  4. Atçalı şehidin ismi mezun olduğu okulda yaşayacak
Atçalı şehidin ismi mezun olduğu okulda yaşayacak

Atçalı şehidin ismi mezun olduğu okulda yaşayacak

Bingöl'de hain terör örgütlerine karşı mücadele verdiği sırada şehit düşen Sultanhisar Atça Mahallesi'nden Ufuk Demirkıran'ın ismi, 2009 yılında mezun olduğu okula verildi.

A+A-

Şehidin annesi Belkız Demirkan yapılan değişikliğin kendisini gururlandığını belirterek,"Kendi yaşamadı adı yaşayacak" dedi.

Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Yeniyazı köyü kırsalında 11 Haziran 2017 tarihinde operasyon icra eden güvenlik güçleriyle terör örgütü PKK arasında çıkan çatışmada şehit olan 26 yaşındaki Aydınlı Uzman Onbaşı Ufuk Demirkıran, kendi mahallesinde ölümsüzleştirildi. Atça Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin adı Atça Şehit Ufuk Demirkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak değiştirildi.

Şehit Uzman Onbaşı Ufuk Demirkıran, 1978 yılında kurulan Atça Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde elektrik elektronik bölümü okumuş, 2009 yılında mezun olmuştu. Bugün yeğeni Umut Demirkıran'da aynı okulda eğitim alıyor.

ŞEHİT ANNESİ GURURLANDI

Şehidin annesi Belkız Demirkıran isim değişikliği için okul yetkililerinin kendisinden ricada bulunduğunu söyleyerek, "Valiliğe müracaatta bulundum. Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe verdim. Başvurumuz onaylandı ve oğlumun mezun olduğu liseye adı verildi. Gurur duydum. Çok mutluyum. Oğlum kendisi yaşayamadı. Adı yaşayacak" diye konuştu.

"ADININ BURADA YAŞATILMASI EN DOĞRUSU"

Okul Müdürü Şakir Taşkıran, Şehit Uzman Onbaşı Ufuk Demirkıran'ın bu okuldan mezun olmasının kendileri için ayrı bir gurur olduğunu söyleyerek "Şehidimizi duyduğumuzda adının burada yaşatılmasının en doğru karar olacağını düşündük. Ailesiyle de görüşerek büyüklerimize ilettik. Sağolsun devlet büyüklerimiz bu konuda çok yardımcı oldu. Hiçbir tereddüde, sıkıntıya mahal bırakmaksızın anında gerekeni yaptılar. Çok kısa zamanda isim değişikliğimiz gerçekleşti. Şehidimizin annesi de bundan çok mutlu oldu. Bizde çok mutlu olduk" dedi.

"NİCE UFUK DEMİRKIRANLAR YETİŞECEK"

Şehit Uzman Onbaşı Ufuk Demirkıran'ın okulda eğitime devam eden çocuklar için büyük bir örnek teşkil edeceğini ifade eden Taşkıran, "Bu kimmiş' denildiğinde 'bu okuldan mezun olmuş, vatan için canını vermiş bir büyüğümüz' denecek. Biz de bunu her duyduğumuzda ayrı bir heyecan ayrı bir gurur duyacağız. Burada okuyan çocuklarımızın da aynı heyecanı, aynı gayreti, aynı özveriyi, vatanperverlik duygusunu canlı tutacağına inanıyorum" diyerek nice Ufuk Demirkıranlar yetiştireceğine işaret etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT