1. HABERLER

  2. AYDIN VE İLÇE HABERLERİ

  3. AYDIN

  4. Aydın Milyarlarca Lira Kaynaktan Faydalanamadı
Aydın Milyarlarca Lira Kaynaktan Faydalanamadı

Aydın Milyarlarca Lira Kaynaktan Faydalanamadı

TKDK’nın 13. Çağrı döneminde bütçesinin 187 Milyon Avro olduğu bu dönemde ise başvuru yapan 38 projeye onaylanması durumunda 20 milyon 765 bin 996 TL hibe destek sağlanacağı belirtildi.

A+A-

Aydın’da yaklaşık 30 ay önce tarım ve Kırsal Kalkınmayı Desteklemesi amacıyla kurulan ve 5 çağrı dönemini geride bırakan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) aracılığı ile sunulan kaynaklar yeterince halka aktarılamadı. Türkiye’de Aydın’ın da aralarında bulunduğu 42 ilde bulunan TKDK aracılığı ile dağıtılan 1 milyar 474 milyon 450 bin 646 TL’lik kaynağın sadece 32 milyon 89 bin 767 TL’si Aydın’a aktarılabildi. Aydın’da aynı dönemdeki projelerin yaklaşık yarısı reddedilirken TKDK Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, Aydın’ın trilyonlarca lira kaynağı arkadan bakmasının sebebini ise “Verimli topraklar ne ekersen biçer mantığı Aydınlıları rehavete düşürüyor” sözleri ile açıkladı.

Bugüne kadar gerek yönetim hatası gerekse yanlış yönlendirmeler nedeniyle elindeki bir çok imkanı değerlendiremeyen Aydın’ın, Aydın Tekstil, Nazilli Basma Fabrikası’nı kaybettikten sonra Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Desteklemesi amacıyla kurulan TKDK’dan da yeterince faydalanamadığı ortaya çıktı. TKDK’nın 14. Çağrı Dönemine çıkması dolayısıyla düzenlediği basın toplantısı ile sadece bu çağrı döneminde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı sağlamak amacıyla dağıtılacak olan miktarın 121 Milyon Avro olduğunu belirten TKDK Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, kurumun faaliyetlerinden övgü ile söz etti ancak, rakamları açıkladığında Aydın’ın ağlanacak hali ortaya çıktı. Aydın’ın 9. ve 10. Çağrı dönemlerinde 236 milyon 482 bin 590 TL ile, 11. Çağrı döneminde 512 milyon 713 bin 338 TL ile, 12. Çağrı döneminde ise 488 milyon 772 bin 128 TL ile olmak üzere 4 dönemde toplam 1 milyar 474 milyon 450 bin 646 TL’lik bütçeden 32 milyon 089 bin 767 TL hibe alabildiği ortaya çıktı. TKDK’nın 13. Çağrı döneminde bütçesinin 187 Milyon Avro olduğu bu dönemde ise başvuru yapan 38 projeye onaylanması durumunda 20 milyon 765 bin 996 TL hibe destek sağlanacağı belirtildi. TKDK Aydın İl Koordinatörü yeterli müracaat olmamasından dert yanarken, İlk 4 çağrı döneminde yapılan müracaatların yarısına yakının ise kabul edilmediği belirtildi.

“SUÇLU ORTAKLIK KÜLTÜRÜNDEN UZAK, VERİMLİ TOPRAKLARA SAHİP AYDINLI”

Yaptığı basın toplantısında TKDK’nın nimetlerinden ve sağladığı avantajlardan söz eden TKDK Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, projesi desteklenen yatırımcılara damga vergisi hariç, KDV, ÖTV, Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi ve Gümrük Vergisi’nden muaf tutulduğunu belirterek, şu ana kadar Aydın’da 110 projeye ulaştıklarını söyledi. İlk 4 çağrı döneminde müracaat eden 137 projeden 72’sinin kabul edildiği 65 projenin ise kabul edilmediği öğrenilirken, Aydın’ın TKDK imkanlarından yeterince faydalanamamasının sebebi olarak gelişmemiş ortaklık kültürü ve ne eksen biten arazi yapısının geldiği ileri sürüldü.

TKDK aracılığı ile sunulan imkanlardan halkın faydalanması için basından da destek isteyen TKDK Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, uyguladığı aşırı protokol nedeniyle basın mensuplarının serzenişi ile karşılaştı. Bazı gazeteciler, yatırımları kamuoyuna duyurmak ve diğer yatırımcılara örnek olması için kendilerinden yardım istediklerini ancak bu konuda sürekli aşırı protokolle karşılaştıkları için yatırımların duyurusunu yapamadıklarını belirttiler. Yaşanan sıkıntıların aşırı yoğunluktan kaynaklandığını belirten Erhan Çiftçi bundan sonra Aydınlı yatırımcılara örnek olması için gerçekleşen yatırımların tanıtımını yapmaya çalışacaklarını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT