1. HABERLER

  2. AYDIN VE İLÇE HABERLERİ

  3. AYDIN

  4. Aydın'a 490 ton hibe tohum!
Aydın'a 490 ton hibe tohum!

Aydın'a 490 ton hibe tohum!

Tarım ve Orman Bakanlığı, Aydın'a 490 ton tritikale ve fiğ tohumu gönderdi. Aydın’a gelen tohumlar Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şubesi tarafından teslim alınarak İlçe Müdürlüklerine gönderildi. Yüzde 75 hibe olan tohumlar

A+A-

Bakanlar Kurulu Kararı ile yayınlanan destekleme tebliği ile sürekli aynı ürünün mono kültür şekilde yetiştirilmesini önlemek amacıyla; üreticilerin 3 yıl üst üste aynı ürünü yetiştirmesi durumunda üreticiye destekleme ödemesi yapılmayacağı bildirilmişti. İlimizde özellikle sürekli pamuk tarımı yapılan alanlarda en azından kış dönemi yem bitkisi üretimi yapılması ve bu şekilde üreticilerin desteklemeden kayıplarının olmamasını sağlamak amacıyla Hibe Yem Bitkisi Tohumu Dağıtımı planlanmıştır.

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama İlimizde 575 bin 766 dekar alanda pamuk ekilmektedir. Bakanlığımızın Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesinden sağlanan 1 milyon 500 bin lira kaynakla ilimize sertifikalı 150 ton Adi Fiğ ve 340 ton Tritikale olmak üzere toplam 490 ton tohum yoğun pamuk tarımı yapılan ilçelere dağıtılmış olup bu tohumlar ile üreticilerin yem bitkileri üretmesi sağlanacaktır.

Tohum dağıtımında çiftçilerin seçiminde öncelikli kriter üst üste pamuk ekilmesi ve kış döneminde yem bitkisi üreterek hayvancılık yapan çiftçilere kaba kaliteli yem temin etmektir. Ayrıca hibe tohum almak isteyen üreticilerin tohum bedelinin yüzde 25’ine katılması gerekmektedir. Bu bedel adi fiğ için 1,5 TL/kg ve Tritikale için ise 0,5 TL/kg olarak tespit edilmiştir. Elde edilen kaynak yine üreticiye dönük yeni projelerin yapılmasında kullanılacaktır.

İlçelere sevk edilen tohum miktarı, pamuk ekiliş alanlarına göre belirlenmiş olup Nazilli, Yenipazar, Efeler, İncirliova, Germencik, Koçarlı, Söke ve Didim İlçe Müdürlüklerimize teslim edilmiştir. İlçe Müdürlüklerimiz hazırlamış oldukları dağıtım takvimine göre üreticilere dağıtılmaya devam etmektedir. Üretici tarafından teslim alınan tohumlar 2018-2019 üretim sezonuna yetiştirilerek ekilmesi sağlanacaktır. Ekimden sonra hasada kadar İlçe Müdürlüklerince koordineli olarak kontrol ve denetimler İl Müdürlüğümüzün Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğünce yürütülecektir.

İkinci etap tohum dağıtım çalışmaları önümüzde günlerde başlayacaktır. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

1 Yorum