1. HABERLER

  2. AYDIN VE İLÇE HABERLERİ

  3. AYDIN

  4. Aydın’da EKÜY Çalışmaları Devam Ediyor
Aydın’da EKÜY Çalışmaları Devam Ediyor

Aydın’da EKÜY Çalışmaları Devam Ediyor

Aydın’da 2013 yılından başlayan EKÜY çalışmaları 2015 yılında da Köşk, Koçarlı, Nazilli, Yenipazar, İncirliova ve Efeler İlçelerinde açık alanda domates üretimi yapan üreticilerle devam ediyor.

A+A-

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ‘Tarladan Sofraya Güvenilir Gıda’ misyonu doğrultusunda kontrollü pestisit kullanımı ile kalıntısız yaş sebze meyve üretimini hedefleyen Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) çalışmaları Aydın ve ilçelerinde açık alanda domates üretimi yapan üreticilerle devam ediyor

Ekiplerin hasat sonuna kadar arazide ve üreticilerin yanında olacaklarını kaydeden Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Bircan, “Arazi kontrollerine toprak hazırlığı ve fide dikiminden itibaren başlandı. Ekiplerimiz hasat sonuna kadar arazide ve üreticilerimizin yanında olacaklar. Bu çalışmalarla, EKÜY üreticilerimizin, entegre mücadele prensipleri doğrultusunda üretim ile kendi tarlasında mücadele faaliyetlerini yönetecek hale gelmeleri amaçlanıyor. Üreticilerimiz, saha çalışmaları sırasında özellikle kimyasal mücadeleyi son çare olarak tercih etmeleri, ekonomik zarar eşiğini takip etmeleri, kimyasal mücadele kaçınılmaz olduğunda ise ürüne ruhsatlı pestisit kullanıp bekleme sürelerine uyarak hasat yapmaları ve kalıntısız üretim yapmaları konusunda yoğun bir şekilde bilgilendiriliyor. Ürünün pazara sürüldüğü dönemde farkındalık oluşturma adına Bakanlığımız tarafından bastırılan EKÜY sertifikası ve logosu pestisit analiz sonuçları olumlu bulunan üreticilerimize dağıtılacak. Sezon sonunda EKÜY Projesine dahil olan üreticilerin sağladığı faydaların paylaşıldığı tarla günü düzenlenmesi planlanıyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT