1. HABERLER

  2. AYDIN VE İLÇE HABERLERİ

  3. AYDIN

  4. Aydın’da Esnafa Mehterli Ahilik Ziyareti
Aydın’da Esnafa Mehterli Ahilik Ziyareti

Aydın’da Esnafa Mehterli Ahilik Ziyareti

Aydın’da düzenlenen Ahilik Haftası etkinliklerinde, kutlama komitesi mehter takımı eşliğinde esnafları ziyaret etti.

A+A-

Her yıl 11-17 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası Etkinlikleri kapsamında yapılan törenle AYESOB Başkanı Selahittin Çetindoğan, Aydın Ticaret İl Müdürü Şeref Yazıcı, Aydın Sanayi Odası’nı temsilen Genel Sekreter Kerem Öden, Aydın Ticaret Odası’nı temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Kanat Ay Karul, Valilik binası önüne çelenk bıraktı.

Valilik binası önünde yapılan çelenk töreninin ardından Nazilli Mehter Takımı önderliğinde Atatürk Kent Meydanı’na kortej yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe birçok protokol üyesinin yanı sıra Aydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri de katıldı. Yürüyüş esnasında birçok mehter marşını seslendiren Nazilli Mehteran Takımı halk tarafından ilgiyle karşılanarak büyük alkış aldı.

Ahi Evran geleneğinin tarihi gelişimi hakkında bilgiler veren AYESOB Başkanı Salahittin Çetindoğan, “Temelleri Ahi Evran-ı Veli tarafından atılan ve Kırşehir’den yayılan Ahilik; Selçukludan bu yana sanat, ticaret ve ekonomi gibi çeşitli alanlarda insanları yetiştiren aynı zamanda toplumu ekonomik yönden kalkındıran ve ahlaki esaslarıyla da sosyal yaşamı biçimlendiren kısacası toplumsal ilişkileri, çalışma yaşamının meziyetlerini esas alarak düzenleyen sosyo-ekonomik bir sistemdir. Mesleki dayanışma temeli üzerine kurulu, güzel ahlaka dayalı, üretimi standarda bağlayan ve ihtiyaca göre sınırlayan, sanatı geliştirmeyi ve nefis terbiyesini benimseyen, sevgi, saygı ve yardımlaşmayı öne çıkaran, insanı merkeze alan, devleti koruyup kollayan evrensel değerler bütünüdür. Ahilik prensiplerinden ve kültüründen bugün de alınması gereken ilhamlar vardır. Ahilik değerleri sadece ekonomik alanda değil sosyal hayatın dinamiklerine de esin kaynağı olmuştur. Böylece toplumu sadece ekonomik boyutta değil, gerek idari gerekse felsefi alanda geliştiren prensipler bütünü olarak değerlendirilmelidir” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT