1. HABERLER

  2. AYDIN VE İLÇE HABERLERİ

  3. AYDIN

  4. Aydın'da şarbon iddiası!
Aydın'da şarbon iddiası!

Aydın'da şarbon iddiası!

Türkiye'de son bir haftadır yaşanan şarbon korkusu devam ediyor.

A+A-

Sosyal medyada Aydın'da şarbon vakasının görüldüğü ve İzmir'e sevk edildiği iddiaları endişe yarattı. Halk Sağlığı İl Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, "İlimizde endişe yaratacak bir durum söz konusu değildir. Hastanelerimize şarbon şüphesiyle bir başvuru olmadığı gibi şarbon da yoktur" dedi.

"Kuşadası'nda yaşıyorum. Küçük ablama deri şarbonu teşhisi konuldu, tedaviye alındı. Kuşadası Devlet Hastanesine onlarca başvurusu olmuş. Görür görmez Dokuz Eylül Hastanesine Yönlendirdiler" paylaşımının hızla yayılması Aydın'da paniğe neden oldu.

"AYDIN'DA ŞARBON YOK"

Halk Sağlığı İl Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, paylaşımların doğruyu yansıtmadığını söyleyerek, "İzmir Selçuk’ta yaşayan bir erkek vatandaş deride oluşan bir lezyondan dolayı Cumartesi günü Kuşadası Devlet Hastanesine başvuruda bulunuyor. Sorumlu hekim de vatandaşın pazartesi günü ilgili polikiniğe gelerek tetkik yaptırmasını istiyor. Vatandaş da Söke’deki polikliniğe başvuruyor ve hiçbir şekilde belirtiye rastlanmıyor. Biz Aydın’da şarbon ile ilgili bir vakaya rastlamadık. Viral bir hastalık olan ORF hastalığı var. Dönemsel olarak görülebilir. Vatandaşlar sosyal medya paylaşımlarının da etkisi ile şarbon endişesi yaşıyorlar. ORF ile şarbon karıştırılabiliyor. Ancak yinelemek gerekirse Aydın’da şarbon vakası yoktur" vurgusunda bulundu.

"ŞARBON VAKASI BİLDİRİMİ ZORUNLU BİR HASTALIKTIR"

Şarbonun bildirimi zorunlu olan hastalıklar arasında yer aldığını ifade eden Yavuzyılmaz, "Şarbon bildirimi zorunlu bir hastalıktır. Hangi doktor şüpheli bir hasta görürse bize bildirmek zorundadır. Bizlere böyle bir bildirim söz konusu değildir. Şarbon vakasından dolayı ne Aydın’da ne de Türkiye’de yatan bir vaka yoktur. Hastalık görüldüğü zaman saklama ve gizleme gibi bir durum söz konusu olamaz. Bizler bu vakalar görüldüğünde gerekli yerlere bildirmek, halkı bilgilendirmek ve tedbir almakla yükümlüyüz " dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT