1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Bozkır: “Kıbrıs Sorununun Çözümü Konusunda Ümitliyim”
Bakan Bozkır: “Kıbrıs Sorununun Çözümü Konusunda Ümitliyim”

Bakan Bozkır: “Kıbrıs Sorununun Çözümü Konusunda Ümitliyim”

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, cuma günü başlayacak olan Kıbrıs müzakerelerinden ümitli olduğunu belirterek, “Kıbrıs sorunu, Suriye sorunun çözümünden, Ukrayna sorununun çözümün...

A+A-

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, cuma günü başlayacak olan Kıbrıs müzakerelerinden ümitli olduğunu belirterek, “Kıbrıs sorunu, Suriye sorunun çözümünden, Ukrayna sorununun çözümünden daha kolay çözülebilir bir hale geldi” dedi.

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Tuzla’da bulunan Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği’nin 45. Genel Kurul Toplantısı’na katıldı. Bakan Bozkır’ı burada Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Başkanı Murat Kıran ve diğer ilgililer karşıladı. Toplantıda GİSBİR Başkanı Murat Kıran, Bakan Bozkır’a çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Bakan Bozkır, AB sürecinde Kıbrıs sorununun önemli bir engel teşkil ettiğine dikkat çekti. Bakan Bozkır, “Avrupa Birliği (AB) sürecinde siyasi nedenlerle birçok fasıl bloke edilmiş vaziyette. Çoğu da Kıbrıs nedeniyle” dedi.

“SANIYORUM Kİ KIBRIS SORUNU BU YIL İÇERİSİNDE ÇÖZÜLECEK”

Kıbrıs’ta yeniden başlayan müzakere sürecinden çok umutlu olduğunu dile getiren Bakan Bozkır, “Kıbrıs müzakereleri, önümüzdeki hafta cuma günü başlıyor. Bu çözülürse ki çok ümitliyim. Kıbrıs sorunu, Suriye sorununun çözümünden, Ukrayna sorununun çözümünden daha kolay çözülebilir bir hale geldi. Parametreleri belli. İlk defa yan yana gelindi. Sanıyorum bu yıl içerisinde bu çözülecek. Bu çözüldüğü takdirde açılmayan fasıllar önümüze ‘açalım’ diye gelecek. Önümüzde 17 fasıl var. Avrupa Birliği süreci ne kadar süratlenirse ülkemize o kadar faydalıdır” şeklinde konuştu.

Konuşması sonunda sözü 7 Haziran seçimlerine getiren Bakan Bozkır, seçimlerin huzur içerisinde geçmesini diledi. Bakan Bozkır’a ziyaret anısına gemi pusulası hediye edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT