1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Balkız: “Adalet Bağımsız Olmalı”
Balkız: “Adalet Bağımsız Olmalı”

Balkız: “Adalet Bağımsız Olmalı”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Manisa Milletvekili adayı Zeynel Balkız seçim çalışmaları kapsamında uğradığı Kula’da yoğun ilgiyle karşılandı.MHP Manisa Milletvekili adayı Av. Zeynel Balkız seçim ça...

A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Manisa Milletvekili adayı Zeynel Balkız seçim çalışmaları kapsamında uğradığı Kula’da yoğun ilgiyle karşılandı.

MHP Manisa Milletvekili adayı Av. Zeynel Balkız seçim çalışmalarını Kula’da sürdürdü. İlk olarak Kula Esnaf Odasını ziyaret eden Balkız’a Kula’da MHP İlçe Başkanı İbrahim Kilimci ile il ve ilçe yöneticileri de eşlik etti.

Esnaf odasında yoğun ilgi gören Balkız, Esnaf Odası Başkanı Aytekin Şadan, Esnaf Kefalet Başkanı Ali Yiğen, Eski Belediye Başkanı Halil Gülcü, Ziraat Odası Başkanı Halil Topal, Kızılay Başkanı Halil Sepet, Sandal Eski Belediye Başkanı Hulusi Güngör, Demokrat Parti İlçe Başkanı Hamdi Sarı, Eski Belediye meclis üyesi İrfan Saracalı, Demokrat Parti İlçe Başkan Yardımcısı Özcan Atasoy, Gazeteci Hikmet Sepet, Oda Yöneticileri ve Eski Demokrat Parti üyeleri tarafından karşılandı.

ADALETTEN İNSAN HAKLARINDAN, İNSAN ONURUNDAN AYRILAN BİR YÖNETİM YAŞAYAMAZ VE BATAR

Esnaf Odasında konuşma yapan Balkız’ın gündeminde adalet sistemi vardı. Adaletin bağımsız olması gerektiğini ifade eden Milletvekili Adayı Balkız, “Cenab-ı Allah’ın bir kanunu var bu kanun değişmez. Bu kanun diyor ki adaletten insan haklarından, insan onurundan ayrılan bir yönetim yaşayamaz ve batar diyor. Bize ve halkımıza bu güne kadar umut vaat etmiş bu siyasi ekolün 2002 ile 2015 arasındaki farkında. Görüyoruz ki bu adalet mefhumu tam tersine çevrilmiş. Yani biz adalet projesi ile başlamışız, şu anda hiçbir ekonomik gerekçe göstermesek dahi adaletsizlik üslubuyla ve yönetim tarzıyla devam ediyor. Bu partinin geçmiş versiyonlarının da kapatılmasına sebep olan mahkeme kararları anayasa mahkemesi kararları ortadadır. Ne diyoruz onlara, geçmişe baktığımız zaman 367 garabeti diyoruz. Nerden çıkardınız bunu. Kanunda tüzükte yönetmelikte olmadığı halde sırf bir partiyi kapatmak için bunu gerekçe olarak kullanıyorsunuz. Cumhurbaşkanı seçtirmemek için kullanıyorsunuz diyoruz. Partinin kapatılması için ortaya sürülen şeyleri hukuki gerekçe olmadığı halde sanki varmış gibi bu hakimleri bu savcıları siyasi olarak kullanıyorsunuz ve anlara baskı yaparak partiyi kapattırıyorsunuz. Siyasi sistemi alt üst ediyorsunuz yıkıyorsunuz. Bugün geldiğimiz noktada ne diyoruz. O günkü 367 garabetinin yerine bu gün Sulh ceza hakimliği garabeti var. İnsanlar, bırakın insanları hayır müesseseleri basılıyor. İnsanlar tek kelime ile üniversitelerden sürülüyor ve hakimler savcılar verdikleri kararlardan dolayı tutuklanıyor.” dedi.

SAVCILAR HİÇBİR ETKİ ALTINDA KALMADAN GÖREV YAPMALIDIR

Balkız konuşmasına şöyle devam etti:

“Yargıtay Cumhuriyet Savcısı ve İl Cumhuriyet Savcısı ile başsavcısı. Şimdi Cumhuriyet Başsavcısı hiçbir etki altında kalmadan adı Müddei-i Umumi’dir bunun. Yani umumun hakkını savunmak için iddia eden. Bu sadece suçu görür, ihbar alıp tespit ettiği zaman bağımsız olarak dava açar. Eğer, idari mekanizmadan birisine haber ederse o zaman kuvvetler ayrılığı ortadan kalkar, tek parti dönemi ya da tek güç dönemi gibi idarinin kendi yargısını kendisi kurmuş demektir. Ve hiçbir zaman da adalet yerini bulmaz. Çünkü o savcının tamamen bağımsız olması lazım ve savcı verdiği kararlardan sorumlu olmaması lazım.”

İKTİDARA YÜKLENDİ

Konuşmasında iktidara da yüklenen Balkız, “Şimdi zerre kadarcık bir şey için dağları deviren bu iktidar malı götüren 4 bakanını korumak için Cumhuriyet savcılarına teslim etmedi. ‘Size güvenmiyorum’ dedi. Çünkü kendi yargısı yoktu o zaman. Meclise geldi ve mecliste de kendi adamlarının oylarıyla göndermedi. Şimdi bütün bunları görüp dururken nasıl güveneceğiz. Nasıl itimat edeceğiz. Nasıl yeniden teslim edeceğiz ve teslim olacağız. Bu süreç başlamıştır. Bu yıkım sürecidir. Ama bu sistem yıkılıp gidecektir. Yerine kurulacak olan sistemi sağlam yapalım sağlam temellere atalım, sağlam temelleri olsun. Burada da bizim güç kuvvet ve kudret içerisinde olmamız gerekiyor. Hiçbir haksızlığa imza atmayacağımıza ve hiçbir haksız karar almayacağımıza, hiçbir haksızlığın hukuksuzluğun ve zulmün içerisinde olmayacağımıza itimat ettirip böyle bir sistem kurmak istiyoruz.” dedi.

MHP Manisa Milletvekili Adayı Av. Zeynel Balkız Esnaf Odası ziyaretinin ardından Kula Pazaryeri ve Kula esnafını ziyaret etti. Ziyaretlerinde ‘Sizinle yürüyoruz’ sözüyle birlikte çarşı ve pazaryeri esnafının desteğini de alan Balkız, Darıca ve Sandal Mahalle ziyaretleri için Kula’dan ayrıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT