1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Başkan Tuna, İskep Kapsamında Engellilerle Buluştu
Başkan Tuna, İskep Kapsamında Engellilerle Buluştu

Başkan Tuna, İskep Kapsamında Engellilerle Buluştu

Mersin’in merkez ilçe Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Toroslar Belediyesi’nin de aralarında bulunduğu 12 belediye tarafından uygulanan ’İstihdam İçin Koordinasyon ve Eğitim Projesi’ (İSKEP) ile...

A+A-

Mersin’in merkez ilçe Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Toroslar Belediyesi’nin de aralarında bulunduğu 12 belediye tarafından uygulanan ’İstihdam İçin Koordinasyon ve Eğitim Projesi’ (İSKEP) ile toplumda dezavantajlı yaşayan insanları diğer eşitlerinin seviyesine getirme gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

Başkan Tuna, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla İSKEP kapsamında düzenlenen toplantıda, engelli vatandaşlarla bir araya geldi. Toplantıda, dezavantajlı bireylerin topluma entegrasyonu ile birlikte istihdam edilebilirliklerine katkı sağlayacak olan İSKEP’te, Toroslar Belediyesi’nin belirlediği üç hedef gruptan biri olan engellilere yönelik uygulanan çalışmalar anlatıldı. Toplantıya ayrıca, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya, Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanlığı Temsilcisi Sosyolog Ender Gültekin, engelli derneklerinin başkanları ve engelli vatandaşlar da katıldı.

Toplantıda konuşan Başkan Tuna, projenin Toroslar Belediyesi’nin de aralarında bulunduğu 12 belediye tarafından uygulandığını belirterek, toplumda dezavantajlı yaşayan insanları diğer eşitlerinin seviyesine getirme gayreti içerisinde olduklarını kaydetti. Engelliler konusunda hassas davrandıklarını ve 11 yıllık görev süreleri içerisinde engelli derneklerinin başkanlarıyla sürekli diyalog halinde olduklarını dile getiren Tuna, her sağlıklı insanın engelli adayı olduğuna dikkat çekti. Engeliler için yaptıkları çalışmaları anlatan Tuna, “Engellilerimiz, hassas insanlardır. Toplumda dezavantajlı yaşayan dostlarımızın normal bireyler gibi yaşayabilmeleri için fiziki anlamda da çalışmalar gerçekleştirdik. Kaldırım çalışmalarımızda her zaman düşük banket uygulaması yaptık. Göreve geldiğimiz ilk yıllarda bölgemizde ne kadar engelli var ise ev ev gezerek engelli durumlarına göre tespit ettik. Bu dönemimizde de muhtarlarımız ve engelli dernekleriyle birlikte bir ekip çalışması yaparak bu verilerimizi güncellemek istiyoruz. 3 Aralık Engelliler gününde Engelliler Akademisi’nin açılışını gerçekleştirdik. İSKEP’i uygulayan Türkiye’de 12 belediye içerisinde olmak da bizim için ayrı bir mutluluk ve gurur kaynağıdır. İSKEP kapsamında da engellilerimize iş kapısı oluşturmak suretiyle ortak çalışmaları hayata geçirmek istiyoruz. Engellilerimizin önünde engel bırakmamaya devam edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Tuna, engelli vatandaşlarla sohbet ederek, talep ve önerilerini dinledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT