1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Belediye Katı Atık Depolama Tesisi İçin Danıştaya Başvuracak
Belediye Katı Atık Depolama Tesisi İçin Danıştaya Başvuracak

Belediye Katı Atık Depolama Tesisi İçin Danıştaya Başvuracak

Adıyaman Belediyeler Birliği tarafından yapılan Katı Atık Depolama Tesisi ile ilgili çevre köylerdeki köylülerin, olumlu ÇED raporuna karşı Şanlıurfa İdare Mahkemesi’ne açtıkları davayı kazanmaları üz...

A+A-

Adıyaman Belediyeler Birliği tarafından yapılan Katı Atık Depolama Tesisi ile ilgili çevre köylerdeki köylülerin, olumlu ÇED raporuna karşı Şanlıurfa İdare Mahkemesi’ne açtıkları davayı kazanmaları üzerine, Belediye konuyu Danıştay’a götürecek.

Adıyaman Belediyeler Birliği tarafından Adıyaman’ın 3 kilometre uzağında yapılan katı artık depolama tesisi için verilen olumlu ÇED raporuna karşı, tesisin civarında bulunan köylerdeki insanların, İHD’ye başvurusu üzerine, İHD tarafından Şanlıurfa İdare Mahkemesi’ne iptal davası açıldı.

İHD Adıyaman Şube Başkanı Osman Süzen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Adıyaman Belediyeler Birliği tarafından yapılmakta olan ve henüz inşaatı bitmemiş bu tesise tüm ilçe belediyeler ile belde belediyelerin çöpleri bu tesise taşınmış olacaktı. Buranın devreye girmesi halinde yakılan katı atıkların tüm dumanı Adıyaman ilini kokudan oturamaz hale getirecekti. Yine sistemin devreye girmesi halinde özellikle o yere çok yakın mesafede bulunan kırk göz su kaynağı, eğri çay ve başka su kaynakları yakılan çöplerin içinde bulunan kimyasalların bu su kaynaklarına karışmasına yol açacak, orada bulunan ormanlık alanın bitki örtüsü yok olama tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktı.

Bütün bu sakıncalarını yapılan keşifte bu işte uzman olan bilirkişiler vasıtası ile tespit eden mahkeme verilen ÇED olumlu raporunun bu hususlara dikkat edilmeden hazırlandığını, su kaynaklarının kirleneceğine çevreye, bitki örtüsüne zarar vereceği tespit ederek raporu iptal etti” dedi.

Şanlıurfa İdare Mahkemesi’nin verdiği karara itiraz edeceklerini belirten Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ise, kararın bozulması için Danıştay’a başvuracaklarını kaydetti. Kutlu, “Önceden planlamasının daha iyi yapılması lazımdı. Şuanda oraya 10 milyon TL para harcanmış ve ona acıyoruz. Kararın bozulması için Danıştay’a başvuracağız” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT