1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu Sene Turizmde Avantajlı Bölge Karadeniz
Bu Sene Turizmde Avantajlı Bölge Karadeniz

Bu Sene Turizmde Avantajlı Bölge Karadeniz

Rusya’daki kriz, Avrupa’daki durgunluk Ege ve Akdeniz’deki turizm beldelerinde ciddi rezervasyon kayıpları yaşanırken Karadeniz Bölgesi yazı sıkıntısız geçirecek.Akdeniz Bölgesi’nin en önemli pazar pa...

A+A-

Rusya’daki kriz, Avrupa’daki durgunluk Ege ve Akdeniz’deki turizm beldelerinde ciddi rezervasyon kayıpları yaşanırken Karadeniz Bölgesi yazı sıkıntısız geçirecek.

Akdeniz Bölgesi’nin en önemli pazar payı olan Rusya’da yaşanalar ve Avrupa’daki ekonomik durgunluk rezervasyonlarda kan kaybına neden oldu. Rus pazarında ilk dört ayda bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 40 düşüş olurken, yıl sonu itibari ile yüzde 30 bir düşüş beklenmekte. Ayrıca, ilk dört ayda Hollanda pazarında yüzde 26, İran pazarında yüzde 22, Fransa pazarında ise yaklaşık yüzde 67 bir düşüş gerçekleşti.

Genel ağırlığı Türk ve Arap pazarından oluşan Karadeniz Bölgesi’ne gelen taleplerde bir düşüş olmadığını belirten Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Toktaş, “Yurt dışındaki pazarlarda yaşanan sıkıntılardan dolayı Ege ve Akdeniz Bölgelerinde ciddi turist kaybı olurken, pazar farklılığından dolayı bölgemizde rezervasyon kayıplarının yaşanmadığı gibi, geçen seneye göre talep artışı yaşanmaktadır. Özellikle Orta Doğu’dan Trabzon’a yapılan direk uçuşlara ciddi bir talep olmaktadır. Yerli tur operatörleriyle yaptığımız görüşmelerde ise bölgeye ilginin çok olduğu gelen rezervasyonlarda bir artış görüldüğü söylenmektedir” dedi.

2014 yazı Karadeniz Bölgesi’nin en yoğun yazını olduğunu belirten Murat Toktaş, “Geçen sene beklentilerin çok üzerinde yaşanan yoğunluktan dolayı yaşadığımız bazı aksaklıları tekrarlamamak için tesislerimiz ve belediyelerimiz gerekli tedbirleri aldı. Gelen misafirlerin beklentilerini sorunsuz karşılamamız bir sonraki yıllara gelecek olan taleplerin garantisi olacaktır” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT