1. HABERLER

  2. AYDIN VE İLÇE HABERLERİ

  3. BUHARKENT

  4. Buharkentli Hediye'nin Davası 18 Yıl Sonra Sonuçlandı!
Buharkentli Hediye'nin Davası 18 Yıl Sonra Sonuçlandı!

Buharkentli Hediye'nin Davası 18 Yıl Sonra Sonuçlandı!

Aydın’ın Buharkent ilçesinde, 18 yıl önce otomobil çarpması sonucu yüzde 90 oranında engelli kalan, dava sürerken de 4 yıl önce hayatını kaybeden Hediye Demirpolat’ın davası 18 yıl sonra sonuçlandı.

A+A-

Aydın’ın Buharkent ilçesinde, 2001 yılında otomobil çarpması nedeniyle yüzde 90 oranında engelli kalan ve dava devam ederken 2015 yılında vefat eden Hediye Demirpolat’ın davası 18 yıl sonra karara bağlandı.  
2001’den bu yana süren davada iki mahkeme ve 20 hakim değişirken, 3 ayrı Adli Tıp Kurum raporunun alındığı mahkemede, Hediye Demirpolat’ın geçirdiği otomobil çarpması sonucu engelli kalıp kalmadığının saptanamadığı belirtilerek, “Kaza ile illiyet bağı kurulamamıştır” denildi ve dosya kapatıldı. Karara göre, kızı Hediye Demirpolat’ı yıllarca sırtında mahkemelere taşıyarak adalet arayan, duruşmada hakime bağırdığı için cezaevinde de yatan baba Alican Demirpolat, ayrıca yaklaşık 15 bin lira da mahkeme parası ödeyecek.

AİHM’DE HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ”
18 yıl sonra gelen kararda, hayatını kaybeden kızının suçlu bulunduğunu söyleyerek isyan eden Baba Alican Demirpolat, “Sırtımda engelli kızımı taşıyarak adalet aradım. Hep adaletin bir gün geleceğine inandım. Ama mahkeme yıllardır bizi süründürdü. 18 yıl sonra ölen kızımı suçlu buldu ve davayı bitirdi. Bir de mahkeme masraflarını ben ödeyeceğim. Bu kararı verenlere,’ Adaletin bu mu mahkeme? diyorum” dedi. Ailenin Avukatı Alime Özcan da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, raporun bir önceki raporla aynı olduğunu belirterek, “Önceki raporu kopyalayıp yapıştırmıştır. Kaza tarihine kadar gayet sağlıklı olan bir çocuk kazadan sonra yavaş yavaş tüm motor gücünü kaybediyor yatağa bağımlı hale geliyor ve sonrasında yutma yeteneği de kayboluyor ve ölüyor. Son raporda Adli Tıp neden illiyet bağı kurulamadığı konusunda yeterince veri eklememiştir. Yargıtay’a başvuracağız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde hakkımızı arayacağız” diye konuştu. 

KAZAYLA İLİYET BAĞI KURULAMADI
Sanık avukatlarıysa Adnan Menderes Üniversitesi’nin ‘Kaza sonrası engeli kalmıştır’ yönündeki raporuna itiraz etti. Baba, kızını sırtında taşıyarak ikinci kez heyet karşısına çıkardı. Adli Kurumu verdiği raporunda, ‘kaza ile illiyet bağı’ kurulamamıştır” dedi. Kurum, ‘röntgen ve MR filmleri yok’. Onları görmeden karar veremeyiz’ dedi. Avukatlar, dosyada var gözüken röntgen filmini göndermek için aradı, ancak bulamadı. Röntgen filmi iki yıl sonra bulundu ve eklenerek Adli Tıp Kurumu’na gitti. Kurum bu kez de, ‘MR filmi çekilmemiş, bir karar veremeyiz. MR olmadan illiyet bağı kuramayız’ dedi. Bunun üzerine aile ilk tedaviyi yapan doktor hakkında suç duyurusunda bulundu. 15 yıl sonra hakim karşısına çıkan emekli doktor, ‘MR cihazı yoktu’ dedi. Doktor hakkında ‘Hastayı tam teşekküllü hastaneye sevk etmediği için yargılanmasını istedi. Ancak, mahkeme reddetti. Hukuksuzluğa ve davanın bitmemesine isyan eden baba Demirpolat, Adalet Bakanlığı’na dilekçe yazdı. Bakanlık, dosyanın bitirilmesi talimatı verdi ve bir savcı atadı. Ancak, 4 ay sonra savcı başka yere tayin edildi. Mahkeme son olarak dosyayı Adli Tıp Kurumu İhtisas Dairesi’ne gönderdi. Gelen rapor yıllar önce verilen raporla aynı oldu. İhtisas Dairesi, MR çekilmediği için Hediye Demirpolat’ın engelli olmasının kazayla illiyet bağı kurulamamıştır’ dedi ve dosyayı kapattı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

1 Yorum