1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Çanakkale’de Ahilik Haftası Kutlamaları
Çanakkale’de Ahilik Haftası Kutlamaları

Çanakkale’de Ahilik Haftası Kutlamaları

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Cumhuriyet meydanında bu yıl 20’incisi düzenlenen Ahilik haftası kutlamalarına katılan MHP Çanakkale Milletvekili adayı İbrahim Kürşat Tuna, “Esnaflar t...

A+A-

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Cumhuriyet meydanında bu yıl 20’incisi düzenlenen Ahilik haftası kutlamalarına katılan MHP Çanakkale Milletvekili adayı İbrahim Kürşat Tuna, “Esnaflar toplumların bel kemiğidir. İnşallah bizim iktidarlığımızda esnafın yüzü gülecek, bereket gelecek” dedi.

Çanakkale’de 11-15 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Ahilik haftası kent merkezinde kortej yürüyüşü ve Cumhuriyet meydanında düzenlenen kutlama programı ile başladı. Cumhuriyet meydanı Atatürk Anıtı’nda düzenlenen 20’inci Ahilik haftası kutlama programına MHP Çanakkale Milletvekili 1’inci sıra adayı Kürşat Tuna, MHP İl Başkanı İsmet Balkan, MHP Merkez İlçe Başkanı Hakan Pınar ve partililer ile birlikte katıldı. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu’nun konuşmasının ardından siyasi parti temsilcilerine söz verildi. MHP adına konuşma yapan Milletvekili adayı İbrahim Kürşat Tuna sözlerine esnafların 20’inci Ahilik haftasını kutlayarak başladı.

‘AHİLİK BU TOPRAKLARA RUHUNU VE MANEVİYATINI VERMİŞTİR’

Ahilik haftasının esnafa hayırlara vesile olmasını dileyen MHP Milletvekili adayı Kürşat Tuna, “Ahilik anlaşılması gereken bir kurumdur. Çünkü Türk Milletinin Anadolu coğrafyasında var olmasının yüz yıllarca bu devletin bu topraklarda birliğini sürdürmesinin en önemli unsurlarından bir tanesidir. Ahilik Abbasilerden gelen bir kurumdur. Ama Selçuklu ve Osmanlı dönemleri ile birlikte bu topraklara ruhunu ve maneviyatını vermiştir”

‘MHP İKTİDARINDA ESNAFIN YÜZÜ GÜLECEK’

Esnaflar toplumların bel kemiği olduğunu belirten MHP Çanakkale Milletvekili adayı Kürşat Tuna sözlerine şöyle devam etti: “Esnaf maddi olarak zorluk yaşamaya başladığında, toplumda doğal olarak yozlaşıyor. Toplumda, ekonomik, sosyal ve ahlaki olarak problemler ortaya çıkıyor. Bizim esnafımıza tekrar bu değerleri kazandırmamız lazım. Ama bunun için bizlerin siyasi temsilcilerin iradelerinin hele ki iktidarın esnafımızın sonuna kadar yanında olması lazım. İşte CHP ve MHP’nin siyasi temsilcileri ile iktidarın temsilcileri de burada. Esnaf siyaset üstü bir olaydır. Ben esnaf çocuğuyum. Benim çocukluğum işte bu Cumhuriyet meydanda geçti. Topun karşısında amcamın lokantası vardı. Halk bankasının yanında babamın Tuna lokantası vardı. Bir arka sokakta Kızılay sokakta otelimiz vardı. Bir esnaf çocuğu olarak gerçekten esnafın yaşadığı sıkıntıyı çok iyi bilirim. Bir memurun belki belli bir bütçesi vardır. Belli bir şekilde hayatını devam ettirir. Ama esnafın gelir gideri devamlı değişir. Gün geçtikçe esnaf bir dar boğaza doğru gitmeye başlamıştır. İnsanların artık yüzleri gülmüyor. Eskiden esnaflar arasında çok güzel tavla partileri olurdu. Yanına diğer esnaf arkadaşlarda gelir iddiaya tutuşurlardı. İnsanlar birbirlerine borç verir, borç alırdı. Düğüne, cenazesine sürekli katılırlardı. Şimdi artık birbirinden çekinen bazen birbirini görünce yol değiştiren esnaf arkadaşlarımız olmaya başladı. Demek ki bir şeyleri belli değerleri yitirip kaybediyoruz bizlerin siyaset mekanizması olarak insanımızın derdine çare bulmak. Bu memleket meselesi, siyaset meselesi değil. Şuan ki iktidardan 7 Haziran’a kadar isteğimiz esnafın yanında olmak. 7 Haziran’da sonra zaten biz MHP olarak esnafımızın yanında olacağız. Hareketin olduğu yerde bereket olacak. İnşallah bizim iktidarlığımızda esnafın yüzü gülecek, bereket gelecek” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT