1. HABERLER

  2. AYDIN VE İLÇE HABERLERİ

  3. AYDIN

  4. Deve güreşleri iptal mi oluyor ?
Deve güreşleri iptal mi oluyor ?

Deve güreşleri iptal mi oluyor ?

Bakanlar Kurulu’nun son toplantısında alınan kararla horoz dövüşleri ve deve güreşi yaptıranlara hapis cezası geldiği iddialarına, Türkiye Deve Güreşleri Federasyonu Genel Sekreteri Mevlüt Toker, “Tasarı hayvanlara eziyet eden kişilerle ilgili. '' dedi.

A+A-

Bakanlar Kurulu toplantısında Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘hayvan hakları’ konusu ele alındı. Yasa tasarısına göre horoz dövüşleri ve deve güreşi yaptıranlara hapis cezası geleceği, bunları yapanlar için 2 ay ile 3 yıl arasında hapis cezası uygulanacağı kararlaştırıldı.

Karar, “Aydın’da geleneksel hale gelen deve güreşleri yapılmayacak mı?” sorusunu gündeme getirdi. Konu hakkında yetkililerle konuştuklarını belirten Deve Güreşleri Federasyonu Genel Sekreteri Mevlüt Toker, “Hayvanlara eziyet eden kişiler daha önce para cezası alıyordu. Şimdi şiddetin durumuna göre 2 ay ile 3 yıl arasında hapis cezası verilecek. Bu tasarı kurumları ilgilendirmiyor, sadece kişilerle ilgili. Deve güreşlerinin iptal olması durumu yok. Tasarı tüm hayvanlara yönelik, sadece develere değil. Bu geleneksel deve güreşlerini etkilemeyecek bir tasarı” dedi.

Kanunlar kapsamında ve Avrupa Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesine göre belirlenmiş deve güreşleri yönetmeliği olduğunu ifade eden Toker, "Türkiye genelinde bütün deve güreşleri bu yönetmeliklere göre yapılıyor. Bu yönetmeliklere göre, hayvanlara eziyet edenlere 6 aydan 1 yıla kadar güreşlerden men cezası veriyoruz. Bu kapsamda bazı kişilere bir yıl men cezası verildi. Uygulamaya da devam ediyoruz.Ayrıca, deve güreşleri her yıl geleneksel folklorik amaca yönelik olarak düzenlenmektedir. Bu nedenle her yıl folklorik amaca yönelik geleneksel olarak yapılan deve güreşleri festivallerinin düzenlenmesi için Bakanlıklardan uygun görüş alınmış olup, deve güreşlerini folklorik amaca yönelik olması, şiddet içermemesi, geleneksel gösteri mahiyeti taşıması gibi yönetmelikte tanımlanmış unsurlar dikkate alınarak İl Hayvanları Koruma Kurulu’nun izni doğrultusunda yapılmaktadır" diye konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

1 Yorum