1. HABERLER

  2. AYDIN VE İLÇE HABERLERİ

  3. DİDİM

  4. Didim’de Açılan Soma Davası Sonuçlandı
Didim’de Açılan Soma Davası Sonuçlandı

Didim’de Açılan Soma Davası Sonuçlandı

Aydın’ın Didim ilçesinde Soma’daki maden faciasını protesto eden 24 kişinin, olayların sorumlularını hedef alan sloganlar attıkları gerekçesiyle yargılandıkları dava sonuçlandı.

A+A-

Yargılanan 24 kişi beraat etti.

Didim 3. Asliye Ceza Mahkemesi duruşma salonunda görülen davada, aralarında HDP Aydın milletvekili adayı Ayfer Demirel ve EMEP il yöneticisi Sürmeli Bal’ın da bulunduğu, 12’si Eğitim Sen üyesi öğretmen, 4 SES üyesi sağlık çalışanı olan sanıklar ve avukatları hazır bulundu. Sanıklar ve avukatlarının son sözlerinin alınmasından sonra mahkeme kararını açıkladı.

Didim 3. Asliye Ceza Mahkemesi “sanıklar hakkında her ne kadar TCK’nın 125/1-3.a, 53. Maddeleri gereğince kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret suçundan dolayı ayrı ayrı ve iki kez cezalandırılması talebiyle kamu davası açılmış ise de yapılan yargılama ve toplanan delillere göre sanıklara yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması, gerçekleştirdikleri iddia edilen eylemlerin ifade hürriyeti kapsamında ve ağır eleştiri niteliğinde bulunduğu anlaşılmakla sanıkların üzerine atılı suçtan 5271 sayılı CMK’nun 223/2-a. Maddesi uyarınca ayrı ayrı ve iki kez beraatlerine” karar verdi.

Mahkeme ayrıca, avukatla temsil edilen sanıklar için, yürürlükteki avukatlık ücret tarifesi gereği 1.500 TL. Devlet Hazinesinden alınarak sanıklarına ayrı ayrı verilmesine karar verdi.

“HESAP SORMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Mahkeme çıkışında basına açıklama yapan Demokrasi Platformu sözcüsü Turgay Elçi: “Bu dava bizim demokratik haklarımızı kullanmamızı engellemek için açılan bir davaydı. Bizleri baskı altına almaya çalışan bir davaydı. Bu davanın zorlama bir dava olduğu yargı kararıyla da belirlenmiştir. Soma’nın katillerinden hesap sorulması talebimizin doğru bir talep olduğu mahkemece de kabul edilmiştir. Buradan bir kez daha ilan ediyoruz: Soma’nın katillerinden hesap soruluncaya kadar mücadelemizi devam ettireceğiz. 13 Mayıs günü katliamın yıldönümünde gene alanlarda olacağız. 16 Mayıs günü Soma’da bu talebimizi daha gür bir şekilde haykıracağız. Tüm halkımızı 13 Mayıs günü Didim’de yapacağımız etkinliğe ve 16 Mayıs günü Soma’ya, katillerin cezalandırılması talebi ile yapılacak olan mitinge davet ediyoruz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT