1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Domuzlar Tarladaki Ekinleri Zarar Verdi
Domuzlar Tarladaki Ekinleri Zarar Verdi

Domuzlar Tarladaki Ekinleri Zarar Verdi

Erzincan Yalnızbağ beldesi Dereyurt köyüne inen domuz sürüleri, köyde bulunan tarlalara zarar verdi.Köye karanlık çöktüğü sırada indikleri belirtilen domuzların talan etmediği tarla kalmadığı belirtil...

A+A-

Erzincan Yalnızbağ beldesi Dereyurt köyüne inen domuz sürüleri, köyde bulunan tarlalara zarar verdi.

Köye karanlık çöktüğü sırada indikleri belirtilen domuzların talan etmediği tarla kalmadığı belirtildi.

Çiftçilikle uğraşan köy sakinleri yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için yetkililerden yardım bekledikleri ifade ederek av yasağının ise kaldırılmadığı müddetçe korktukları için ekim yapamayacaklarını belirtti.

Bunun yanı sıra köyde bu sabah saatlerinde ise çobanlık yapan vatandaşlardan birinin domuz sürüsüne rastladığı ifade edildi.

Köyde ki tarlasını talan eden domuzlardan yakınan köy muhtarı ve aynı zamanda çiftçi olan Üzeyir Ağıl, “Av yasağından ötürü domuz vurmak yasaklandı. Fakat gün geçtikçe burada domuzlar çoğalıyor. Geldiklerinde ise sürü ile geliyorlar. Bu sebeple her sene ekinlerimizi biçemiyoruz. Tarlama bir sürü masraf ederek taze yonca ektim fakat domuzlar gelip hep talan etmişler. Köyümüzün genelinde bu sorun var. Ortalama olarak 4 bin TL zararım var. Köyde arpa, buğday, yonca eken var ama hepsinin emekleri boşa gitti. Ne mısır, ne patates, ne buğday, ne yonca hiçbir şey ekemiyoruz. Eksek bu hayvanların tekrar gelip zarar vereceğini biliyoruz ne yapacağımızı şaşırdık. En azından av yasak olmasa nöbet tutup vuracağız zarar vermesinler diye. Şimdi vursak da vurduk diye ceza yiyeceğiz. Ne yapsak ortada kalan zarara uğrayan yine biz olacağız kim hakkımızı koruyacak acaba kime başvuracağımızı anlamadım. Köyün ortalama zararı şu an 40 bin civarında” Dedi.

"DOMUZ DOYACAK DİYE BİZ AÇ KALIYORUZ"

Mağdur olan Dereyurt Köyü sakinlerinden tarla sahibi Nurettin Yıldız ise, “Benim arpa tamamen mahvolmuş. Geçen yıl buğday biçemedim hepsini talan ettiler. Bu yıl da aynı şekilde oldu iki yıldır verim alamadım tarlalarımdan. Ya bizim masrafları karşılasınlar ya da domuz vurma yasağını kaldırsınlar. Anlamadık yani ekmek yiyemeyecek miyiz? Kime gideceğiz anlamadık. Bu konuda yetkililerimiz önlem almıyor, kendimiz önlem alalım diyoruz av yasağı var diyorlar ne yani ekmek yemeyelim aç kalalım da hayvanlar mı gelip tarlalarda karınlarını doyursunlar. Bu kadarına da pes artık. Domuz doyacak diye biz aç kalıyoruz. Av yasağı getirilerek onların hakkı korunuyor ama bizim hakkımızı ekmeğimizi ailemizi düşünen yok. Benim gece tarlamı sulamam gerekiyor can güvenliğim yok diye gelemiyorum. Tek kişi dışarı çıkamıyoruz geceleri en az iki kişi olmamız gerekiyor” dedi.

"AV YASAĞININ KALMASINI TALEP EDİYORUZ"

Olayın yaşandığı köyde ki çiftçilere geçmiş olsun ziyaretinde bulunup incelemelerde bulunan Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik, “Bugün Dereyurt Köyü muhtarımızın bize haber vermesiyle birlikte bu köye geldik. Köylülerimizin tarlalarını gezdik gördük ki çok büyük zararlar var. Bu konu özellikle çiftçilerimizin söylediği gibi hem ekonomik yönden hem de can güvenliği yönünden tehlikedeler. Bu konuda bizleri de köylüleri de mağdur eden domuzların sayıları zaman geçtikçe artıyor ve köylülerimiz bu durumdan çok muzdaripler. Bunun önündeki en büyük engel av yasağının olması. Av yasağının kaldırılmasını biz ziraat odası olarak talep ediyoruz. Çünkü hem tarlalara zarar veriyorlar yarın öbür gün de bir köylümüze zarar verebilirler. Böyle bir şey olmadan bizim önlem almamız gerekiyor. Domuzlar köyün içlerine kadar girmişler özellikle gece olunca. Bu konuda gerekli girişimlerde bulunacağız ziraat odası olarak valiliğimizi bilgilendirip bu konuda atılacak adımların ne olabileceği konularında görüşeceğiz. Bu durum sadece burada değil birçok köyümüzde de var. Bize gelen şikâyetler her geçen gün artıyor. Ziraat odası olarak bu konuda çalışmalara başlayacağız gerekli yerlere başvurumuzu yaparak gerekli çalışmaların yapılması için uğraşacağız” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT