1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Dünyanın Tüm Renkleri Üsküdar’da
Dünyanın Tüm Renkleri Üsküdar’da

Dünyanın Tüm Renkleri Üsküdar’da

8. Uluslararası Öğrenci Buluşması aynı anda 33 farklı şehirde, şehirlerin en önemli meydanlarında yapıldı. İstanbul Üsküdar’da sahil boyunca kurulan stantlarda 3 gün boyunca renkli görüntüler yaşandı....

A+A-

8. Uluslararası Öğrenci Buluşması aynı anda 33 farklı şehirde, şehirlerin en önemli meydanlarında yapıldı. İstanbul Üsküdar’da sahil boyunca kurulan stantlarda 3 gün boyunca renkli görüntüler yaşandı.

Türkiye’deki çeşitli üniversitelerde eğitim gören 160 farklı ülkeden 80 bin misafir öğrenci kendi ülkelerini tanıtmak amacıyla Üsküdar’da bir araya geldi.

Üsküdar Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen 8. Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliğine her yaştan yoğun ilgi ve katılım vardı. Hem yerli turistlerin hem yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken etkinlikte adeta mini bir dünya turu yaşandı.

Arap Yarımadası, Afrika, Balkanlar, Uzakdoğu ve daha pek çok ülkeden gelerek Türkiye’de üniversite eğitimi alan gençler, Üsküdar sahilinde kurulan stantlarda 3 gün boyunca misafirlerini ağırladılar. Ülkelerinin tarihi, coğrafi ve turistik yapısı gibi özellikleri başta olmak üzere kültür, geleneksel kıyafetler, el yapımı objeler, müzikal enstrümanlar, içecek ve yiyecekler, danslar, gösteriler eşliğinde ziyaretçileri mini bir dünya turuna çıkardılar.

3 gün boyunca İstanbul’un birçok yerinden yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğrayan Uluslararası Öğrenci Buluşması, büyükler kadar küçüklerin de eğlenceli vakit geçirdiği bir şenliğe dönüştü. İsimlerini sadece haritalarda gördükleri ülkelerin küçük bir temsiline Üsküdar’da rastlayan ziyaretçilerin memnuniyeti yüzlerinden okunuyordu.

Malezyalı Ekrem, ülkesinde el sanatlarının yaygın olduğunu belirterek zeka oyunları ve masaj terliğinin önemine değindi. Malezya’nın yüzde 80’inin Müslüman, yüzde 20’sinin Hıristiyan ve Budistlerden oluştuğunu belirten Ekrem, "Biz Malezya’da Malezyalı, Çinli ve Hintli olarak üç milletiz. Biz stantlara gelen misafirlerimizle geleneksel oyunlarımızı oynadık ve anlattık. Turistler geliyor. Onlara Malezya’yı gezmesini tavsiye ediyoruz. Çünkü orada adalar var ve tek bir mevsim yaşanıyor, oldukça da sıcak" dedi.

Kenya’dan gelen ve Marmara Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi okuyan Hatice Dohri ise Kenya’da kültürün çok güzel ve çeşitli olduğuna değinerek, ülkelerini tanıtmak için düzenlenen bu organizasyona ev sahipliği yapan Üsküdar Belediyesi’ne teşekkürlerini iletti.

Ziyaretçilerin dokunmak için özellikle sıraya girdiği yılan ve kertenkele derilerinin bulunduğu Sudan standı Sudanlı öğrencilerinin güleryüzlü misafirperverliği eşliğinde ikram ettiği “Kerkede” çayı ve yerel çalgıları ile ilgi gören stantların başında geliyordu.

Üniversite eğitimi almak üzere Türkiye’ye gelen ve dil eğitimi alan Gürcistanlı Giya ise, ülkesinin tarihi eserlerini, kıyafetlerini, çalgılarını ve Gürcistan’ı tanıtma fırsatı bulduklarını belirtti.

Gazze’de inşaat mühendisliğini bitiren ve Türkiye’ye gelerek medya ve iletişim bölümü okuyan Filistinli Motez Elhilu ise, stantları kurarken öğrencilere her türlü desteği ve yardımı gösteren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e saygı ve sevgilerini iletti. Elhilu, herkesin vize alarak Filistin’e gelmesinin zor olduğunu ve ülkelerini bu organizasyon sayesinde tanıtabildiklerini bildirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT