1. HABERLER

  2. AYDIN VE İLÇE HABERLERİ

  3. AYDIN

  4. Eczaneler artık o hizmeti veremeyecek
Eczaneler artık o hizmeti veremeyecek

Eczaneler artık o hizmeti veremeyecek

Aydın Ticaret Odası (AYTO), eczanelerin medikal hizmeti vermesinin haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle başlattığı mücadeleyi kazandı.

A+A-

AYTO 6. Meslek Komitesi’nin talepleri ve çalışmaları doğrultusunda, 2014 yılında Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na yaptığı müracaat sonucunda, “Eczane’de satışı yapılabilecek tıbbi cihazların kanunla belirlendiği, satışı yapılabilecek bu tıbbi cihazlar için ayrıca bir yetki belgesine ihtiyaç duyulmadığı, bu durumun eczanelere tıbbi cihaz satış merkezi niteliği kazandırmayacağı, eczane vitrinlerinde ve tabelalarında “Medikal” ifadesinin yer almasının mevzuata aykırı olduğu, haksız rekabete sebebiyet vereceğinden uygun olmadığı” belirtildi. Bu karar 81 il valiliğine bakanlıkça tebliğ edildi.

Bu görüş yazısı ve duyuruya istinaden AYTO, eczanelerin vitrinlerinden “MEDİKAL” ifadesinin kaldırılmasını talep etmiş ve Türk Eczacılar Birliği, Eczacılar Odası, İl Sağlık Müdürlüğü nezdinde çalışmalar yürütmüştü. Ardından Tüm Eczacı İşverenler Sendikası tarafından Danıştay’a kararın iptali için yürütmeyi durdurma ve iptal davası açmıştı. Yapılan değerlendirmenin sonucunda AYTO’yu haklı bulan Danıştay 15. Dairesinin kararı hakkında TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan Ülken bir basın toplantısı düzenledi. Basın Toplantısına çalışmanın öncüsü Yönetim Kurulu ve 6. Meslek Komitesi Üyesi Kanat Ay Karul ile Yönetim Kurulu Üyeleri Sertuğ Yakan, Şenol Bakış, Emine Denizhan Sandıklılı ve AYTO Avukatı Himmet Pehlivan’da katıldı.

DANIŞTAY DA AYTO’YU HAKLI BULDU

Yapılan itirazın sadece süreci uzattığını belirten TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan Ülken,” Bugün, 3 yılı aşkın süredir 6. Meslek Komitemizin aldığı karar doğrultusunda Yönetim Kurulumuzun yürüttüğü çalışmaların nihayete erdiği gün. Aslında bu karar bundan 2 yıl önce Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından verilmiş ve AYTO haklı bulunmuştu. Bununla ilgili bir genelge yayınlanmış ve taşra teşkilatlarının denetiminde olduğu belirtilmişti. Bunun ardından Tüm Eczacı İşverenler Sendikası genelgenin iptali için ilgili Danıştay dairesine dava açtı. Bu aşamada Yönetim Kurulu ve aynı zamanda 6. Meslek Komitesi Üyesi Kanat Ay Karul Bey ve Odamız Avukatımız Himmet Pehlivan Bey hazırladıkları dosya ve gösterdikleri çabayla kararın lehimize çıkmasında önemli rol oynadılar. Ben kendilerine üyelerimiz ve tüm Türkiye’de medikal sektöründe faaliyet gösteren firmalar adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT