1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Elazığ’da Türkmen Anneler Yılın Annesi Seçildi
Elazığ’da Türkmen Anneler Yılın Annesi Seçildi

Elazığ’da Türkmen Anneler Yılın Annesi Seçildi

Elazığ Ağın ilçesinde yılın annesi ödülü, Irak ve Suriye’deki savaştan kaçarken, bebek dünyaya getiren ve o bebeği ile günler süren yolculuğunun ardından yaşama tutunan Türkmen kadın ile 5 çocuklu Tür...

A+A-

Elazığ Ağın ilçesinde yılın annesi ödülü, Irak ve Suriye’deki savaştan kaçarken, bebek dünyaya getiren ve o bebeği ile günler süren yolculuğunun ardından yaşama tutunan Türkmen kadın ile 5 çocuklu Türkmen anneye verildi.

Ağın Belediyesi tarafından ’Anneler Günü’ nedeniyle Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu Kültür Merkezi’nde program düzenlendi. Programda Kültür ve Turizm Bakanlığı Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ’Anneler Günü’ özel temalı konser verdi. Konserin ardından İlçe Belediye Başkanı Yılmaz Serttaş, yılın annesini Irak’tan Suriye’ye, oradan da Türkiye’ye geçen ve daha sonra Ağın ilçesine getirilen 5 çocuklu Türkmen 2 anneye verildi. Yılın annesi seçilenlerden Şede Abdülkerim, Irak’taki saldırılardan kaçarak Suriye’ye geldiği, orada ki çatışma ortamından da çocuklarını alarak Türkiye’ye geçtiği öğrenildi. Suriye’den Türkiye’ye geçerken bir köyde 2 gün kalan annenin, bir bebek dünyaya getirdiği kaydedildi.

Yılın annesi ödülünü Şede Abdülkerim ve Şede Yakup Muhammed ailelerine verdiklerini belirten Ağın Belediye Başkanı Yılmaz Serttaş, "Bu aileler çok uzun yoldan, Kerkük ve Telafar’dan geldi. Biz de 700 sene evvel, Kerkük’ten geldik. Herhalde kan çekti, sahip çıktık" dedi.

Türkmen ailelerin, bombaların altından,silahların gölgesinden,katliamların arasından sıyrılarak yalınayak,aç,susuz yola çıktıklarını ifade eden Serttaş, "Çocuklarının birini bıraktırmak isteyenler olmuş, anne çocuğunun üzerine kapaklanarak,onu da sırtına almış, yoluna devam etmiş. Suriye’de bir köye yerleşmişler. O köyde iki gün ancak misafir kalabilmişler. Orada bebeğini dünyaya getirmiş ve tekrar yola çıkmış. Suriye hududundan geliyorlar,tel örgülerin arasından,ülkemize sığınmışlar, biz de sahip çıktı" şeklinde konuştu.

Serttaş, kendi aralarında seçtikleri ’Yılın annesine’ hediyesini verdi. Hediyesini alan Suriyeli anneler ise kendilerine ve ailelerine sahip çıktıkları için ilçe halkına ve Belediye Başkanı Serttaş’a teşekkür etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT