1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Elektrik faturalarında yeni dönem!
Elektrik faturalarında yeni dönem!

Elektrik faturalarında yeni dönem!

Elektrik faturalarında yeni dönem başlıyor. Enerji bedeli, dağıtım bedeli, vergi ve fonlar olmak üzere üçlü sınıflandırmaya geçildi. Uygulanan bedellerin basitleştirilmesi, faturaların daha iyi anlaşılmasına katkı sunuyor.

A+A-

Elektrik faturalarında yeni dönem başlıyor. Enerji bedeli, dağıtım bedeli, vergi ve fonlar  olmak üzere üçlü sınıflandırmaya geçildi. Uygulanan bedellerin basitleştirilmesi, faturaların daha iyi anlaşılmasına katkı sunuyor. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun elektrik faturalarında yaptığı düzenlemeler Meclis gündemine taşındı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, faturalarda yeni sistemdeki enerji, dağıtım, vergi-fonlar şeklindeki üçlü sınıflandırmanın Eurostats sınıflandırması ile benzer şekilde olduğunu bildirdi.

Sabah’ın haberine göre; Tüketiciye gönderilen faturalarda yer alan dağıtım bedelinin enerji bedelinin yüzde 50'sinden fazla olduğu yönündeki eleştirilere Enerji Bakanı Fatih Dönmez yanıt verdi. Dönmez, iletim, kayıp-kaçak ve sayaç okuma bedelinden oluşan maliyetin faturada "dağıtım bedeli" adı alında, enerji ve perakende satış hizmet bedelinden oluşan maliyetlerin de "enerji bedeli" olarak tek bir kalem olarak gösterildiğini belirtti.

ZORUNLU BİR BEDEL

Bakan Dönmez, "İlgili mevzuatta dağıtım bedelinin hangi bileşenleri içerdiği tek tek sayılıyor. Enerji bedeli, dağıtım bedeli ile vergi ve fonlar şeklinde yapılan üçlü sınıflandırma Avrupa İstatistik Kurumu sınıflandırmasına benzer nitelik taşıyor" diye konuştu.

Bakan Dönmez, ev değiştirenlerin elektrik aboneliği için 100-150 lira bedel ödemelerine yönelik eleştirilere de, "Bu bedel abonelik sonunda tüketiciye güncellenmek suretiyle geri veriliyor" dedi.

TAKSİT İMKÂNI VAR

Hükümet, geçen yıl elektrik abonelerinin fatura yükünü hafifletmek için 82 lirayı aşan faturalarda kredi kartına iki taksit imkânı getirmişti. EPDK dağıtım şirketlerine de sınırlama getirdi. Buna göre, ikili anlaşma, aktif elektrik enerjisi, kurul onaylı ve kanunlarca tahsili zorunlu kılınan vergi ve fonlardan oluşuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT