1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Engelliler 1 Günlüğüne Askere Alındı
Engelliler 1 Günlüğüne Askere Alındı

Engelliler 1 Günlüğüne Askere Alındı

Engelliler Haftası kapsamında “Temsili askerlik” uygulaması ile 1 günlüğüne askere alınan 18 engelli için yemin töreni düzenlendi.Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ha...

A+A-

Engelliler Haftası kapsamında “Temsili askerlik” uygulaması ile 1 günlüğüne askere alınan 18 engelli için yemin töreni düzenlendi.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal, Siirt İl Jandarma Komutanı Albay Şenol Yeloğlu ve engelli vatandaşların ailelerinin katılımıyla İl Jandarma Komutanlığı’nda düzenlenen temsili askerlik töreni, katılanları duygulandırdı.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, engellilerin sağlık açısından zorunlu olmadığı halde askerlik gibi kutsal görevi bir gün bile olsa yapma teşebbüsünde bulunduklarını, bunun güzel bir örnek olduğunu söyledi.

Siirt İl Jandarma Komutanı Albay Şenol Yeloğlu ise, kalpleri askerlik aşkı ile çarpan fakat sağlık durumları nedeniyle bu arzularını gerçekleştiremeyen 18 engelliye, kısa süreliğine de olsa askerlik heyecanını yaşatmanın kendilerine mutluluğu verdiğini söyledi. Yeloğlu, "Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 2003 yılından itibaren her yıl Mayıs ayında vatani görevini yapma arzusu içinde bulunan değerli evlatlarımızı temsili askerlik uygulaması ile bu emellerine ulaşmaktadır. Biraz önce bir eliniz silahınızda, diğer eliniz silah arkadaşlarınızın omzunda ulusumuzun ve bağımsızlığımızın sembolü şanlı bayrağımızın gölgesinde ve aziz şehitlerimizin manevi huzurunda engin bir coşku ile canınızı vatana adayan ve Türk milletinin gururu olmak için ant içtiniz. İçtiğiniz bu ant yaşamınız boyunca size güç ve inanç verecektir" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından 18 engelliye teskere belgeleri törenle dağıtıldı. Doğuştan engelli Tayyip Yılmaz’ın 78 yaşındaki babası Mehmet Yılmaz, oğlunun teskere törenini gözyaşları içinde izledi. Mehmet Yılmaz, ailelere ayrılan yerden ayrılarak oğlunun yanına giderek mutluluğunu paylaştı.

Düzenlenen tören, narkotik ve akrobasi jandarma köpeklerinin gösterisi, yemin töreni ve askeri geçişin ardından sona erdi.

İl Jandarma Komutanı Albay Şenol Yeloğlu, engellilerin tören alınında geçişi sırasında gözyaşlarına hakim olamadı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT