1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Engelliler Haftası
Engelliler Haftası

Engelliler Haftası

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, ’Engelliler Haftası’ dolayısıyla çeşitli spor dallarında başarıya ulaşan engelli gençleri makamında kabul etti.Tüm engelli vatandaşların ve ailelerinin ’Engelliler Hafta...

A+A-

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, ’Engelliler Haftası’ dolayısıyla çeşitli spor dallarında başarıya ulaşan engelli gençleri makamında kabul etti.

Tüm engelli vatandaşların ve ailelerinin ’Engelliler Haftası’nı kutlayan Çakacak, "Çağdaş devletlerin en önemli görevi, engelli vatandaşlarına destek olmak ve sahip oldukları yeteneklerin ortaya çıkarılması için onlara imkan sağlamaktır. Devletimizce engellilerimizin hayata daha sıkı tutunmalarını sağlamak amacıyla kamuda engelli vatandaşlarımıza çalışma imkanı sunma zorunluluğu getirilmiş, bugün kamuda çalışan engelli sayısı 6 kat artmış ve 16 bin engellimiz istihdama kazandırılmıştır. Yine bir diğer önemli düzenleme ile bakıma muhtaç vatandaşlarımıza 2007 yılından bu yana asgari ücret tutarında evde bakım yardımı yapılmaktadır. Bu kapsamda Mersin’de 2015 yılı içerisinde 40 milyon lira, 8 yılda toplam 514 milyon lira evde bakım ücreti hizmeti verilmiştir. Ayrıca mayıs ayında 20 bin kişilik bir istihdam olanağı daha vatandaşlarımıza sunulacaktır. Yapılan tüm bu desteklerle, engellilerimizin kendilerine imkan tanındığında sosyal hayatta neleri başarabildiklerini çok iyi görmekteyiz. Sizler bunun en güzel örneğisiniz. Tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum” dedi.

Ziyarete katılan engelli gençler elde ettikleri başarılarla ilgili Vali Çakacak’a bilgi sunarken, Mehmet Çam, futsal branşında Mersin’i başarıyla temsil ettiğini, Ayşe Kafes ise yüzme branşında bölge şampiyonu unvanına sahip olduğunu dile getirdi. Disk Atma Türkiye Şampiyonu ve 400 metre bölge şampiyonu olarak Atletizm Milli Takımı’na davet edildiğini aktaran Hüseyin Odun ile Masa Tenisi Türkiye Şampiyonu olarak 2016 Rio Olimpiyatları’na katılacak Milli Takım ile ülkemizi temsil edeceğini ifade eden Çilem Yavuz, Vali Çakacak’a, nezaketinden ve desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Mersin’de 12 bin 738 engelli vatandaşa evde bakım yardımı, 185 vatandaşa ise engelli bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde bakım hizmeti verildiğini bildiren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Ömer Faruk Bilgin ise, “Bu hizmetlerin sunulmasında desteğini esirgemeyen Sayın Valimize sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Çakacak, engelli gençleri çeşitli hediyelerle ödüllendirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT