1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Gaziantep’te Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı
Gaziantep’te Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı

Gaziantep’te Ahilik Haftası Kutlamaları Başladı

Her yıl 11-17 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ‘Ahilik Haftası’ kutlamaları Gaziantep’te Demokrasi Meydanı’nda yapılan törenle başladı.Ahilik kültürünün tanıtılması, esnaf ve sanatkarlar ile bunlar...

A+A-

Her yıl 11-17 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ‘Ahilik Haftası’ kutlamaları Gaziantep’te Demokrasi Meydanı’nda yapılan törenle başladı.

Ahilik kültürünün tanıtılması, esnaf ve sanatkarlar ile bunların örgütlerinde yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla gerçekleştirilen ’Ahilik Haftası’ etkinlikleri Gaziantep’te başladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından düzenlenen Ahilik Haftası, 11-17 Mayıs tarihleri arasında Demokrasi Meydanı’nda kutlanacak.

Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen törende çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşma yapan Gaziantep Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, şunları kaydetti:

“Ahilik sanatın ticaretin bir mesleği, olgun kişilik, güzellik, ahlak ve doğruluklarla kurulu, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimizdir. Yüzyıllar boyu topluluğumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan bir örgütlenme şeklimizdir. Toplumsal kimliğimiz açısından daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültürümüzdür. Ahilik felsefesi, temelleri 12. yüzyılda Kırşehir’de atılmış. Daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Ahilik genel olarak kardeşlik, eli açık, konuksever, yiğit anlamına gelmektedir. Ahilik Anadolu’da birliğin, refahın, toplum düzenini sağlayan ve halkın maddi, manevi ihtiyaçlarına cevap verecek tarzda teşkilatlanan Sivil Toplum Kuruluşu’dur.”

Tören sonrası halk oyunları ekibi, tören alanında ’şet kuşatması’ tiyatro gösterisi ile anlatıldı. Tören alanında son olarak ahilik pilavı dağıtımı yapıldı.

Yapılan törenin ardından Gaziantep Valiliği İl Binası’nda Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya tarafından ‘ilin ahisi’ Burhan Kervancioğlu ‘yılın bayan ahisi’ Fatma Geldeç ve ‘yılın genç ahisi’ Serkan Dokur plaketle ödüllendirildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT