1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Glütensiz Türkiye Projesi Eskişehir’de
Glütensiz Türkiye Projesi Eskişehir’de

Glütensiz Türkiye Projesi Eskişehir’de

Sağlık Bakanlığı ve Çölyak Dernekleri, 14 ilde toplam bin 750 kilometresürecek bisiklet turu ile Türkiye’de Çölyek ve Gluten duyarlılığına dikkat çekiyor.Projenin ikici durağı olan Eskişehir’de yapıla...

A+A-

Sağlık Bakanlığı ve Çölyak Dernekleri, 14 ilde toplam bin 750 kilometresürecek bisiklet turu ile Türkiye’de Çölyek ve Gluten duyarlılığına dikkat çekiyor.

Projenin ikici durağı olan Eskişehir’de yapılan etkinliklerde, projenin gönüllü aktivisti olarak Ankara’dan başlayarak ve 14 ilde bin 750 kilometre sürecek olan yolculuğu kapsamında Eskişehir’e gelen Hakan Pekzorlu, Eskişehir Çölyakla Yaşam Derneği tarafından karşılandı.

Eskişehir etkinlikleri kapsamında Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminerde, Doç. Dr. Makbule Eren Çölyak’ın dünü, bugünü ve yarınını anlattı. Dr. Anıl Çiğdem Uygur ise katılımcılara glutensiz beslenmeyi dile getirdi.

Odunpazarı Meydanı’nda Çölyak’a dikkat çekmek için balon uçuran katılımcılar sonrası açıklama yapan Eskişehir Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Hicran Niron, Çölyak hastalığınde tek tedavi yöntemi Glutensiz beslenmek olduğunu belirterek, “Çölyak hastalığı hastalık değil, yaşam şeklidir. Biz Çölyaklılar bu yaşam şeklinde çok zorlanmaktayız. Çünkü bir çay kaşığının 1/8’i Gluten bizi hasta edebilmektedir. Toplu yaşanılan yerlerde yemeğimiz sorun olmaktadır. Bu sorunu da bizlerin yanında, eşimiz, çocuğumuz, annemiz, babamızda yaşamaktadır. Toplumu bu konuda bilinçlendirmek, Çölyaklıları gelişmelerden haberdar etmek, birebir gözlemlerinin yapılmasını, hastalık tanı ve tedavisine katkıda bulunmasını sağlamak, Glutensiz yiyecekler konusunda üretici ve ithalatçı firmalarla iş birliği yaparak bu ürünlerin toplumun her kesimi tarafından satın alınabilecek şartlarda teminini sağlamak, yürürlükteki mevzuatlarda Çölyaklılar lehine gerekli değişiklikler ve düzenlemelerin yapılmasını sağlamaktır” diye konuştu.

Niron, bu konuda destek veren Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen’e, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve kişi ve kuruluşlara teşekkür etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT