1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Görenler İnanamadı, Termal Su Asfaltı Delip Gün Yüzüne Çıktı
Görenler İnanamadı, Termal Su Asfaltı Delip Gün Yüzüne Çıktı

Görenler İnanamadı, Termal Su Asfaltı Delip Gün Yüzüne Çıktı

Denizli'nin Sarayköy ilçesinde, karayolunun altından geçen sıcak su kaynağı, asfaltı delip gün yüzüne çıktı. Görenleri şaşkına uğratan olayda gün yüzüne çıkan sıcak suyun ısısı, 70 derece olarak ölçüldü.

A+A-

Sarayköy ilçesinin termal su kaynaklarının bulunduğu Tekke Mahallesi'nde eşine az rastlanan bir doğa olayı yaşandı.

 Jeotermal enerji üretiminin de yapıldığı bölgede yerin altından geçen sıcak su, mahallede bulunan karayolundaki asfaltı deldi. Yolun orta kısmında ve farklı noktalarda kaynar halde gün yüzüne çıkan sıcak suyun ısısı, 70 derece olarak ölçüldü.

“Rezervuardaki Doğal Denge Buzulmuş Durumda”                        

Konuya ilişkin açıklama yapan Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Kumsar ise Sarayköy ilçesinin çok zengin jeotermal kaynaklara sahip bir bölge olduğunu belirtti.

Sarayköy ilçesinin de içinde bulunduğu Büyük Menderes Havzası'nda çok sayıda jeotermal enerji santrali bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Kumsar, "Bu santrallerin çalışabilmesi için bölgede çok sayıda sondaj yer alıyor. Sondajların verimliliğinin artması için rezervuarın dengede tutulması lazım. Dolayısıyla çıkarılan her suyun soğutulduktan sonra su kaynağına tekrar geri pompalanması gerekiyor. Bu işlemden dolayı rezervuardaki doğal denge şu an bozulmuş durumda” dedi.

whatsapp-image-2020-05-23-at-12.42.03-(1).jpegwhatsapp-image-2020-05-23-at-12.42.03.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT