1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. HDP’liler Engellilerle Kahvaltıda Buluştu
HDP’liler Engellilerle Kahvaltıda Buluştu

HDP’liler Engellilerle Kahvaltıda Buluştu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili adayları Selma Irmak ve Abdullah Zeydan, Engelliler Haftası dolayısıyla kentteki engellilerle kahvaltıda bir araya geldi.Bir kahvaltı salonunda düzenlen...

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili adayları Selma Irmak ve Abdullah Zeydan, Engelliler Haftası dolayısıyla kentteki engellilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Bir kahvaltı salonunda düzenlenen programa Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili adayları Selma Irmak ve Abdullah Zeydan, DBP Van İl Eş Başkanı Av. M. Miraz Çallı, Hakkari Belediyesi eş başkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi, HDP ve DBP il eş başkanları ile Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Mesut Keskin ve Sümbül Engelliler Spor Kulübü ile İşitme Engelliler Derneği yetkilileri katıldı. Burada açılış konuşmasını yapan Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Dilek Hatipoğlu, Engelliler Haftası münasebetiyle bir araya geldiklerini belirterek, “”Maalesef bu sistemde Anneler Günü ve Engelliler Günü bir araya sığdırılıyor. Bize göre bu özel günler bir güne sığdırılamaz. Bedensel engel bizim için iki yönlüdür. Birincisi hayatı zorlaştıran yönü, ikincisi hayata sımsıkı sarılma yönü. Biz ikinci yönünü taktir ediyoruz. Bizler bugünkü davetimize geldiğiniz için teşekkür ediyoruz. Hep birlikte olmak bize onur verdi. Tekrardan Engelliler Haftanızı kutlarım” dedi.

Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Mesut Keskin ise, kendilerini böyle yalnız bırakmayan HDP milletvekili adayları ile belediye eş başkanları ve partililere teşekkür etti. Keskin, “Bizler Engelliler Haftası’nı hafta olarak kutlamıyoruz. Dünya Engelliler Günü olarak kutluyoruz. Biz bunların yasal hakların tekrar toplumun önüne deklere edilmesinin günü diyoruz. Dolayısıyla yılda iki sefer kutlanan bugünü çok önemsiyoruz. Haftada çok etkinlik oluyor. 3 Aralık’ta ise bir gün etkinlik oluyor. Bedensel Engelliler Derneği ve spor kulüplerinin yaşadığı sıkıntılar ve sorunlar devam ediyor. Biz dernek olarak bir nebzede olsa bunların derdine derman olmaya çalışıyoruz. Ancak bürokrasi ve siyasi anlamda tıkanan bir sürü yol var. İstihdamından tutun da sportif ve sosyal alanlardan faydalanmasına kadar her alanda önümüzde ciddi engeller var. Böyle günlerde bunu ön plana atmak da bizim için önemlidir. Şu gün itibarıyla bizleri buraya çağırıp derdimizi yerinde dinlediğiniz için kurumlarım adına sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

HDP Milletvekili Adayı Selma Irmak ise, yaşamın her alanında engelliğin söz konusu olduğunu ifade ederek, “Bu yaşamın doğal akışındaki bir şeydir. Bu yaşama ters olan bir şey değildir. Asıl yaşamın akışına ters olan, zihniyetin kendisidir. Bizde bu nedenle sizinle burada bulunuyoruz. Biliyorsunuz bizler öteden beri bunu dile getirmeye çalışıyoruz. Engel diye bir şey yoktur. Engel olan zihniyetin kendisidir. Bizde bu engelle mücadele ediyoruz. Engelli kardeşlerimizin çabası, hayata tutunması ve azmi en önemlisi örgütlenmeleri herkese örnek olmuştur” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT