1. HABERLER

  2. AYDIN VE İLÇE HABERLERİ

  3. YENİPAZAR

  4. Hiç okula gitmedi ama şiir kitabı yazdı...
Hiç okula gitmedi ama şiir kitabı yazdı...

Hiç okula gitmedi ama şiir kitabı yazdı...

Yenipazar Karaçakal Yaylası’nda küçükbaş hayvan beslerken abilerinin desteğiyle okuma-yazma öğrenen Murat Ekiz, şiir kitabı yazdı. Halk arasında 'meşe mektepli' olarak bilinen Ekiz ilk şiir kitabını yazarak satışa çıkardı.

A+A-

Karaçakal Mahallesi’nde yörük kültürü ile doğup büyüyen 57 yaşındaki Murat Ekiz, çobanlık yaptığı yıllarda meşe ağaçları altında kendi imkanlarıyla okuma yazma öğrendi. Yenipazar'ın Karaçakal Yayalası'nda doğup büyüyen ve okula gitme fırsatı bulamayan Murat Ekiz, küçük yaşlarda başladığı çobanlık mesleğini hala devam ettirdiğini söyledi. Mahalle’nin sembolü olan koca meşe altında okuma yazma öğrendiğini belirten Ekiz, 'Karaçakal Yaylasından Esintiler' isimli şiir kitabı çıkardı.
 

“BABAM OKULA GİTMEME MÜSAADE ETMEMİŞTİ”

Yörük geleneği icabı uzun yıllar konar-göçer hayat sürdüren, kıl çadırlarda yaşayarak, sırtına kepenek geçiren Ekiz, yıllar sonra şairliğe adım attı. Hayat okulunda kendi kendini yetiştiren Ekiz, mektepli olamamasının sebebini, "Köyümüze ilk kez okul açıldığında 12 yaşındaydım ve babam okula gitmeme müsaade etmemişti. Fakat defter ve kalemini cebinden eksik etmedim, çünkü okumak istiyordum. Keçiler kendi kendine yayılırdı. Ben de koca meşe gölgesinde onları beklerdim. Ne yapacaksın? Baktım babam okula göndermiyor ben de abilerimden aldığım kitaplara göz gezdirmeye başladım. Orada gördüğüm harfleri defterime yazardım. Meşe ağacı altında zamanla okumayı söktüm. O yıllardan bu yana halk bana 'meşe tahsilli' diye hitap eder" diye konuştu.
Okuma yazma öğrenmenin zor bir şey olmadığını da sözlerine ekleyen Ekiz, "Bilmemek çok kötü" diyerek kendisi gibi okula gidemeyenlere en kısa zamanda okuma yazma öğrenmelerini tavsiye etti.

 

VALİ KÖŞGER’E ESERİNDEN HEDİYE ETTİ

Evli ve 3 kız çocuğu babası olan Ekiz, koca meşe altında sarıldığı kalemiyle yıllardır biriktirdiği yayla esintilerini bir kitapta topladı. Kitabının basılması için Yenipazar ve Karaçakal Yörükleri Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği'nden talep gelince kabul eden Ekiz, halkın takdirini topladı. Karaçakal Yaylasından Esintiler ismi altında toplanan şiirler, 2019 Mart'ında kitap haline getirilerek satışa çıkarıldı. Yılların birikimini kitap olarak dünyaya miras bırakacak olmanın mutluluğunu yaşayan Ekiz, "Karaçakal Yaylası çok göç verdi. Yıllar sonra bu yaylayı merak eden, burada doğup büyüyenler ya da hiç bilmeyenler şiirlerimin dizeleriyle yaylayı görmüş kadar olacaklar. Kitabın basılmasında elimden tutan Yörük Derneğimize teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Yenipazar’da düzenlenen etkinlikte stant açan Ekiz, etkinliğe katılan Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’e kitabından hediye etti.

4e3b9204685fd608d4bae3d2f0aa81c2.jpg

cae2fd8568f3d73648d5b0050fc8bff5-(1).jpg

7ff8ff1300b96f6cbe78dd0dd3c22a86.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT