1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. İgc Başkanı Dikmen’den Danıştay’a ’Akreditasyon’ Tepkisi
İgc Başkanı Dikmen’den Danıştay’a ’Akreditasyon’ Tepkisi

İgc Başkanı Dikmen’den Danıştay’a ’Akreditasyon’ Tepkisi

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, Danıştay’ın 147. kuruluş yıl dönümü törenine TRT ve Anadolu Ajansı (AA) dışında medya kuruluşlarının alınmamasını tepki gösterdi.İzmir Gazetecil...

A+A-

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, Danıştay’ın 147. kuruluş yıl dönümü törenine TRT ve Anadolu Ajansı (AA) dışında medya kuruluşlarının alınmamasını tepki gösterdi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, Danıştay’ın 147. kuruluş yıl dönümü törenine TRT ve Anadolu Ajansı (AA)’nın alınması üzerine bir açıklama yayımladı. Dikmen, Her kuruma ve her vatandaşa eşit mesafede durması gereken bir kurumu temsil eden Danıştay’ın gazete ve televizyonlar arasında ayrımcılık yapmasının doğru olmadığını belirterek, "Danıştay’ın 147. kuruluş yıl dönümü tören programının yalnızca devlet kurumları aracılığıyla halka aktarılması halkın bağımsız, objektif haber alma özgürlüğüne yönelik saygısızlıktır. Bu yaklaşım Anayasa ile güvence altına alınmış basın ve ifade özgürlüğünün yüksek yargı organı tarafından engellenmesidir. Hükümetin sık sık uyguladığı ‘akreditasyon’ gibi çağ dışı ve eşitlik ilkesine aykırı uygulamanın, herkese eşit mesafede durması gereken yargı organlarına da sirayet etmesi endişe vericidir. Kanun ve yönetmeliklerle kurulmuş olan özel radyo, televizyon ve gazetelerin yüksek yargı organı Danıştay tarafından yok sayılmasını, tıpkı 12 Eylül döneminde olduğu gibi halkın haber alma özgürlüğünün devlet tekeline alınmak istenmesini kınıyor, İzmir Gazeteciler Cemiyeti olarak bu uygulamalar son buluncaya kadar sesimizi her platformda yükselteceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT