1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. İran’daki Tecavüz Olayı Cizre’de Protesto Edildi
İran’daki Tecavüz Olayı Cizre’de Protesto Edildi

İran’daki Tecavüz Olayı Cizre’de Protesto Edildi

İran’da 25 yaşındaki Ferinaz Xosrawani’nin ölümüyle sonuçlanan tecavüz olayı, Şırnak’ın Cizre ilçesinde protesto edildi.İran’da tecavüzden kurtulmak için balkondan atlayarak hayatını kaybeden İranlı F...

A+A-

İran’da 25 yaşındaki Ferinaz Xosrawani’nin ölümüyle sonuçlanan tecavüz olayı, Şırnak’ın Cizre ilçesinde protesto edildi.

İran’da tecavüzden kurtulmak için balkondan atlayarak hayatını kaybeden İranlı Ferinaz Xosrawani’ye yönelik tecavüz girişimi Cizre’de Protesto edildi.

HDP-DBP İlçe Binası önünde Koma Jine Azad(KJA) öncülüğünde bir araya gelen ve çok sayıda sivil toplum örgütünün de desteklediği kalabalık grup, “Ferinaz Xosrawani’ye Selam” pankartı açıp, “Xosrawani İsyandır”,”Öz Savunma Meşrudur”, Kadın Yaşamdır Yaşamı Öldürme”, ”Kadına Yönelik Şiddet İdeolojiktir” dövizleri taşıyıp sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Grup, İdil Caddesi üzerinden Orhan Doğan Caddesine doğru yürüyüşe geçip sloganlar eşliğinde Sanat Sokağına geldi.

Burada kalabalık adına açıklama yapan Cizre Belediyesi Eğitmeni Zelal Elçi, "Mahabad Kentinde bir otelde İran istihbarat elemanları tarafından tecavüz edilmek istendiği için otelin 4. katından atlayarak yaşamını yitiren 25 yaşındaki Ferinaz Xosrawani için bugün burada toplanmış bulunmaktayız" dedi.

Elçi, ”Mahabad kentinde, kadına ve Kürt halkının onuruna saldırı düzenlenmiştir. Kürt kadını Ferinaz Xosrowani şahsında kadın onuruna ve halkımıza yapılan bu saldırı Mahabad’da bir isyana dönüşmüş durumdadır. İran’da Ferinaz’a yapılmak istenenler ilk değildir ve halk da bunun için isyan etmiştir. Ferinaz; Kürt halkının İran’a isyanıdır. Ferinaz İran’da yapılanların duyulması için bu eylemi gerçekleştirdi.

Ferinaz’ın isyanı baskıların idamların ve kadınlara yönelik saldırılan, tecavüzlerin artık kabul edilmediğini gösteren bir isyandır. Erkek egemen zihniyetinin en katı hali sömürgeciliktir. ‘size hükmedeceğiz, Sizi ele geçireceğiz, size her türlü baskı ve zumlu yaşatacağız siz de boyun eğin yani köleliği kabul edin’ diyorlar. Etmeyeceğiz, Kürt halkı ve kürt kadınları köleliği kabul etmedi ve etmeyecek.Teslim olmayan ve direnen duruşuyla tecavüzlere ve kirli rejime yaşamını sonlandırarak cevap veren Ferinaz Xosrawi’nin direnişini selamlıyoruz. Ahlaksız faşist ve idamcı iran rejimin bir kısım istihbarat ajanları, Doğu Kürdistan’ın mahabat şehrinde otelde çalışan Kürt kadınına tecavüze yeltenmesi insanlık dışıdır. Kadın ölümlerini tecavüzlerini katliamlarını intihara zorlamamalarını bir kez daha tüm dünyanın gözü önünde kınıyoruz.

İran rejimi kadınlara tecavüzü politik bir saldırı olarak yıllardır uygulamaktadır. Bundan cesaret alanlar tecavüz etmek istediler ama o Kürt kadın direniş geleneğinin bir evladı olarak tecavüzcülere karşı koyarak kendisini otelin penceresinden attı. Bu tecavüzcü saldırganlık tekil olarak İran devlet görevlilerinin uyguladığı bir saldırganlık değil, İran rejiminin bizzat karakteridir" diye konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT