1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kanserden korunmak için dikkat edilmesi gerekenler
Kanserden korunmak için dikkat edilmesi gerekenler

Kanserden korunmak için dikkat edilmesi gerekenler

Kanserle mücadelede en önemli faktörler nelerdir? Kanserden korunmak için hayatınızda neleri değiştirmeniz gerekiyor? Doç. Dr. Kübra Aydın anlattı.

A+A-

Son yıllarda teknolojik gelişmeler sayesinde kanser tedavisinde kullanılan; kemoterapi, radyoterapi ve onkolojik cerrahi gibi yöntemlerden daha başarılı sonuçlar elde ediliyor. Bununla birlikte kanserle mücadelede en önemli yöntem olarak, hastalıktan korunma yollarının bilinmesi ve erken teşhis ön plana çıkıyor. Memorial Ankara Hastanesi Onkoloji Ünitesi'nden Doç. Dr. Kübra Aydın, "04 Şubat Dünya Kanser Günü” öncesinde, kanser tedavisinde güncel gelişmeler ve kanserden korunmak için dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili önemli bilgi paylaştı.

Kanser nedeniyle hayat kayıplarının %21'inden sigara sorumlu
Erken teşhis ve toplumun kanserden korunma konusunda bilinçlendirilmesi, kanserle mücadelede en önemli faktörlerdir. Bu yöntemlerle kanserlerin yaklaşık %50'sinin önlenebileceği öngörülmektedir. Sigara en önemli önlenebilir kanser nedenidir. Tütün kullanımı tüm kanser nedeniyle hayat kayıplarının %21'inden sorumludur. Kanser hastasında devam eden tütün kullanımı, hastalığın tekrar etme riskini, ikinci farklı tümör oluşma ihtimalini ve tedavi ile ilişkili yan etki risklerini artırmaktadır.

Kanser riskini artıran diğer faktörler; radyasyon, hareketsiz yaşam, obezite ve özellikle cilt kanserlerinin oluşumunda korumasız yoğun güneş ışığı ve kozmetik amaçlı solaryum maruziyeti olarak sıralanabilir. Bunlarla birlikte tüm dünyada yeni kanserlerin %17'sinin enfeksiyonlar nedeniyle olduğu tahmin edilmektedir.

Kanserden korunmak için dikkat edilmesi gerekenler
- Ağırlıklı olarak meyve, sebze, kuru yemiş, bakliyat, tam tahıllı ekmek, balık, zeytinyağını içeren Akdeniz tipi beslenme tercih edilmelidir.

- Tütün kullanımından ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.

- Günlük fiziksel aktivite artırılmalıdır.

- Sağlıklı kilonun korunmaya çalışılmalı, aşırı ve ani kilo alınıp ve verilmemelidir.

- Cinsel yollarla bulaşan hastalıklara karşı önlem alınmalıdır.

- Aşırı güneş ışığından ve solaryumdan uzak durulmalıdır.

- Akciğer, meme, serviks, kolorektal, prostat gibi yaygın görülen kanser türleri için düzenli tarama ihmal edilmemelidir.

Kişiye özel tedavilerle etkin başarı sağlanıyor
Kanser tedavisinde son 10 yıldır kişiye özel tedaviler ön plana çıkmaktadır. Gerek kemoterapi ve biyolojik tedavi yöntemleri gerekse cerrahi ve radyoterapideki gelişmelerle son yıllarda kanser tedavisinde büyük başarılar elde edilmektedir. Artık kanserlerin biyolojik özelliklerine bakarak o yönde geliştirilmiş ilaçlar kullanılmaktadır. Kemoterapi uygulamaları hala günlük pratiğin çoğunluğunu oluştursa da, pek çok farklı tipteki ilaçlar da bazen kemoterapi ilaçlarıyla birlikte bazen de tek başına kullanılabilmektedir. İmmunoterapiler yani bağışıklık sistemi üzerinde etki eden ilaçlarda da son 5 yılda ciddi gelişmeler gerçekleşmiştir. Ülkemizde de bu ilaçlara kolaylıkla ulaşabilmekte ve uygun vakalarda kullanımı tercih edilebilmektedir. (Kaynak:Haberler.com)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT