1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Kilis’te Ahilik Haftası Etkinlikleri Devam Ediyor
Kilis’te Ahilik Haftası Etkinlikleri Devam Ediyor

Kilis’te Ahilik Haftası Etkinlikleri Devam Ediyor

Kilis’te, Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde bir program düzenlendi.Ahilik Haftası nedeniyle hazırlanan sinevizyon yoğun ilgi ile izlendikten sonra Halk Eğitim Merkezi Halk oyunları gösteri yapt...

A+A-

Kilis’te, Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde bir program düzenlendi.

Ahilik Haftası nedeniyle hazırlanan sinevizyon yoğun ilgi ile izlendikten sonra Halk Eğitim Merkezi Halk oyunları gösteri yaptı.

Programda konuşan KESOB Başkanı Ömer Sevengül, esnafın kısıtlı miktardaki sermayesine, el emeğini, göz nurunu ve alın terini katan bununla ülke ekonomisine katkıda bulunan zanaatkar olduğunu ifade ederek, “Bunun içindir ki emek ve çalışma bizler için kutsiyet arz etmektedir. Ahilik yaklaşık bin yıllık bir kültür geleneğinin devamıdır. Ahilik öğretmensiz bir halk üniversitesidir. günümüz evrensel değerleri ile uyum gösteren, benzeri bulunmayan bir kültür ve medeniyet hazinesidir. Yaşadığımız dünyada insanlar daha çok kazanma uğruna yüz binleri katlediyor yaşamanın ve yaşatmanın temel unsur olduğunu unutuyorlar. Halbuki ne diyor ahi evran; esnaf ve zanatkarın eli, kapısı, sofrası açık, dili, beli ve gözü kapalı, işine, aşına ve eşine özen gösterecek, hiddetliyken yumuşak olmasını bilecek, muhtaç iken bile paylaşacak kadar cömert olacak kişidir. Bu vasıflar zaten bizim esnafımızın olduğu kadar tüm toplumumuzun içerisinde muhafaza ettiği unsurlardır. Şükürler olsun ki bizler bugün bağımsız ve güçlü bir ülkeysek bunu en çok esnaf ve zanatkarımızın yaşattığı ahilik kültürüne borçluyuz. Sözlerimi daha fazla uzatmadan yılın ahisi seçilen değerli büyüğüm, ustamız, şiarımız sayın Muzaffer Aydemir’ i bir kez daha kutluyor, kişiliğinin gelecek nesillerimize örnek teşkil etmesini temenni ediyoruz. En olgun esnaf dalında seçilen baklavacı Ali Savaşçıoğlu’na örnek kadın esnaf dalında seçilen Fidan Kılınçoğlu hanımefendiye unutulmaya yüz tutmuş meslek dalında seçilen kalaycı Rıfat Sarıfakıoğlu’na en genç esnaf dalında seçilen Nuri Berberoğlu’na Kilis iline, esnafımıza yakınlığı ve ilgisinden dolayı sayın Baro Başkanımız Av. Muammer Fazlıağaoğlu’na ve Kilis ilimizin sosyal medya da tanıtımına vesile olan Kilis sevdalısı İbrahim Halil Işıklar’a temsil ettiğim Kilis Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği adına yaşamları boyunca sağlık mutluluk bol kazanç ve örnek kişiliklerinin devamını dilerim. Konuşmamı Ahi Evran-ı Veli’nin şu sözleri ile bitirmek istiyorum; ‘harama bakma, haram yeme, haram içme. doğru, sabırlı ve dayanıklı ol. yalan söyleme, büyüklerinden önce söze başlama.Kimseyi kandırma. Kanaatkar ol, Dünya malına tamah etme. Yanlış ölçme, eksik tartma, kuvvetli ve üstün durumda iken, affetmesini, hiddetli iken yumuşak davranmasını bil ve kendin muhtaç iken bile başkalarına verecek kadar cömert ol.”

Belediye Başkanı Hasan Kara da esnaflığın dervişlik, herkese aynı derece muamele eden kişi ve cefakarlık demek olduğunu vurgulayarak, “Esnafımızdan sabahları iş yerlerini erken açmalarını istiyoruz. Sabah saat 08.00’den önce açan esnafımız çok az, bu nedenle bu konuda oda başkanlarımızı esnafı uyarmalarını bekliyorum. Bir de esnafımızdan ricam şudur. Gece iş yerlerini kapatmadan önce temizliklerini yapsınlar, çöplerini kapının önüne çıkarsınlar. Çünkü sabah biz erken saatlerde çöpleri alıyoruz. Esnafımız sabah iş yerine gelip temizlik yaptığı zaman ne oluyor? Sanki hiç temizlik yapılmamış gibi oluyor. Bu nedenle esnaflarımızı daha duyarlı olmaya çağırıyorum” dedi.

Vali Yardımcısı Ulaş Akhan, Milletin yüzyıllardır sahip olduğu birlik beraberlik ve dayanışma ruhunun en son örneklerinden birisi de ahilik teşkilatı olduğunu ifade ederek, “Temelleri 13’üncü yüzyılda evini sofranı kapını açıp gözünü dilini belini bağlı tut diyen gönül adamı Ahi Evran tarafından Esnaf Ve Sanatkarlar Birliği olarak atılan ahilik teşkilatı Anadolu’da ekonomik ve ticaret faaliyetlerin yürütülmesinde iyi ahlak doğruluk kardeşlik ve yardımseverlik gibi toplumsal değerleri esas alan saygı ve sevgi çerçevesinde haksız rekabeti ortadan kaldırarak sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan bir düşünür. Ticaret ve ekonomi alanında esnaf ve sanatkarlarımız olduğu kadar sosyal ve kültürel alanda tüm halkımıza yol gösterici olan ahilik teşkilatı ve değerleri geçmişte olduğu gibi bugünde ülkemizin milli ve manevi değerlerini muhafaza etmeye ve gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğini yürekten inanıyorum. 11-17 Mayıs tarihleri arasında kutlamakta olduğumuz Ahilik Haftası münasebetiyle Ahilik teşkilatı kurucusu Ahi Evran rahmetle anıyoruz. Bütün vatandaşlarımızın ahilik haftasını kutluyorum“ dedi.

Terzi esnaflarından Muzaffer Aydemir’ i, yılın Ahisi, en olgun esnaf dalında seçilen baklavacı Ali Savaşçıoğlu’na, örnek kadın esnaf dalında seçilen Fidan Kılınçoğlu, unutulmaya yüz tutmuş meslek dalında seçilen kalaycı esnafı Rıfat Sarıfakıoğlu’na, en genç esnaf dalında seçilen Nuri Berberoğlu’na, Kilis esnafına yakınlığı ve ilgisinden dolayı Baro Başkanı Av. Muammer Fazlıağaoğlu ile Kilis’e sosyal medya da tanıtımına vesile olan Kilis sevdalısı İbrahim Halil Işıklar’a ödül verildi.

Kilis Alaeddin Yavaşça Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene; Vali Yardımcısı Ulaş Akhan, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, AK Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Metin Karakuş, Ticaret İl Müdürü İsmail İncesoy, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erdal Öndeş, Kilis Esnaf ve Sanatkarlar Odası (KESOB) Başkanı Ömer Sevengül, AK Parti Kilis İl Başkanı İzzet Toprak, oda başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT