1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KİT'teki taşerona kadro!
KİT'teki taşerona kadro!

KİT'teki taşerona kadro!

Kamu kurumlarında taşeron olarak çalışan ve Nisan'da kadroya geçirilen 1 milyon işçinin yüzü gülerken 50 bin işçi ise kadro dışı kalmıştı. Ancak geçen günlerde KİT’lerin 2019 Yatırım ve Finansman Programı’yla ilgili Cumhurbaşkanlığı kararı yayımlandı Kara

A+A-

SINAVLA ALINACAK

Kararda kadroya geçişle ilgili şöyle denildi: “KİT ve bağlı ortaklıklarında, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılanlardan, 4 Aralık 2017 itibarıyla en az 2 yıl çalışmış ve halen çalışanlar, yapılacak sınavda başarı göstermeleri halinde, görev yaptıkları teşebbüs ve bağlı ortaklıklarında işçi statüsünde istihdam edilebilir.”

İSTİHDAM ŞARTLARI

KİT işçilerine yapılacak sınav, daha önceki kadro çalışmasında belirlenen esaslarla aynı olacak. Kararda ayrıca yeni alınacak personelle ilgili bazı yenilikler sıralandı. Buna göre; 2018’de ayrılan personel sayısının en fazla yüzde 75’i kadar personel atanabilecek. 2019’da emekli yeni personel istihdamı yapılmayacak. İlaveten atanacak personel sayısı, 2018’de ayrılan personel sayısının yüzde 50’sini geçemeyecek.

ARANAN ÖZELLİKLER NELER?

İşçilerde aranan özellikleri ise şöyle sıralandı; "Kamu haklarından mahrum bulunmamak, 18 yaşını doldurmak, en az ortaokul mezunu olmak, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmak, açtıkları davalardan ve/veya icra takiplerinden feragat edeceğine dair yazılı beyanda bulunmak,

iş sözleşmelerinden dolayı herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağını ve bu haklarından feragat ettiğine dair yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı kabul ettiğini yazılı olarak beyan etmek."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT