1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Koronavirüs salgınında ikinci dalga uyarısı geldi!
Koronavirüs salgınında ikinci dalga uyarısı geldi!

Koronavirüs salgınında ikinci dalga uyarısı geldi!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüs salgını ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap koronavirüs salgınında ikinci dalga ile ilgili tarih verdi.

A+A-

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Haber Global canlı yayınına katılarak koronavirüste beklenen ikinci dalga uyarısını tarih vererek vatandaşlara duyurdu.

“KAPALI ORTAMLARI SEVERLER”
Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüsü sürecinde en çok korkulan ikinci dalgayla ilgili endişelendiren açıklamalarda bulundu, Azap, “Yaz aylarında beklemiyoruz ama sonbahar, kışta 2020 yılının sonlarına doğru bir ikinci dalga olma olasılığı var gerçekten. Bunun sebebi de işte havaların soğumasıyla birlikte bu solunum virüsleri tıpkı grip, nezle yapan virüsler gibi, kapalı ortamları severler, iyi havalandırılamayan ortamları severler. Soğuk havayı severler ve ultraviyole ışınlarından da hiç hoşlanmazlar. Dolayısıyla havaların soğumasıyla tam da onların seveceği daha kolay bulaşabileceği insanlar arasında daha kolay dolaşabilecekleri bir ortam oluşmuş oluyor.” şeklinde konuştu.

“GRİP VAKASI GÖRÜRÜZ”
Koronavirüsün grip ile benzer özellikler taşıdığını ifade eden Azap, “Grip nasıl ki kasım, aralık aylarında artış gösterir, ocak şubat gibi çok grip vakası görürüz, sonra havaların ısınmasıyla birlikte grip vakaları azalır, yazın tek tük grip vakasıyla karşılaşırız, bu virüs de aynen onun gibi. Zaten çok benziyor pek çok özelliği grip virüsünü andırıyor. Bu nedenle bu virüste de biz, sonbahar kış aylarında bir ikinci artış bekliyoruz. Ama yaz aylarında ciddi bir artış olması, ikinci dalga olmasını beklemiyoruz.” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT