1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Koronavirüs salgınında son 24 saat
Koronavirüs salgınında son 24 saat

Koronavirüs salgınında son 24 saat

Yeni tip koronavirüs ile ilgili son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derledik.

A+A-

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da Twitter'dan paylaştığı "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu"nun güncel verilerine göre, bugün 30 bin 303 test yapıldı. Bu kapsamda, 2 bin 253 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu.

Son 24 saatte 64 hasta vefat etti, 4 bin 917 hasta ise iyileşti. Toplam test sayısı 1 milyon 234 bin 724, toplam vaka sayısı 131 bin 744, toplam vefat sayısı 3 bin 584 oldu. Toplamda, son rakamlara bakıldığında, yoğun bakımdaki hasta sayısı 1278, solunum cihazına bağlı hasta sayısı 669, iyileşen hasta sayısı 78 bin 202 olarak kayıtlara geçti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabındaki paylaşımında, "Yoğun bakıma ve solunum cihazına ihtiyaç duyan hasta sayısı azaldı. Yeni vaka sayısında, sokağa çıkma kısıtına ara verilen günlerden kaynaklanan, beklenen sınırlar içinde bir artış oldu. Virüs, bulduğu her fırsatı kullanıyor. Tedbirlere mutlaka uymalıyız." ifadelerini kullandı.

Koronavirüs Bilim Kurulu, Kovid-19 ile mücadelede son durumu ve tedbirleri görüşmek üzere video konferans yöntemiyle toplandı.

Bakan Koca, Bilkent Yerleşkesi'nde video konferansla gerçekleşen toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

Koca, Türkiyenin koronavirüse karşı mücadelesinde ilk dönemi tamamladığını belirterek, "Bazı kısıtları esnettiğimiz yeni döneme isim vermeyi yararlı buluyoruz. Mücadelemiz için fikir verecek bu isim 'Kontrollü Sosyal Hayat'tır." dedi.

Koca, AVM'lerin açılmasına ilişin olarak, "Eskisi gibi herkes istediği zaman AVM'ye gidebilir, olmayacak. Belli bir oranın üzerinde kişi, AVM veya işletme içinde olamayacak. Bununla ilgili rehberler yayınlanıyor olacak. Restoran, lokantalar ve kafeler, AVM'ler açılıyor diye açılacak mı? Hayır, açılmayacak, böyle bir karar yok. Yani restoranlar, kafeler, lokantalar; AVM'leri işletme sahipleri açıyor olsalar da şu süreçte bu işletmeler, kapalı olmaya devam edecek." ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sudan'da Kovid-19 tanısı konulan ve tedavi edilmeyerek evine gönderilen 55 yaşındaki Mehmet Hanefi Aydın'ın Türkiye'ye getirildiğini bildirdi.

Maldivlerden 209 Türk vatandaşı THY uçağıyla Ankara'ya getirildi

Maldivler'deki Türk vatandaşlarından 209'u, Kovid-19 önlemleri kapsamında Ankara'ya getirildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kovid-19, kanser, parkinson gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmak üzere 32 ilacın daha geri ödeme listesine alındığını bildirdi.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) öğretim üyeleri ve öğrencileri, uzun süre kullanım sonucu sağlık çalışanlarında neden olduğu ağrılara son vermek için siperlik ve maske aparatlarında yeni tasarım geliştirdi.

Noterlerde "tek-çift" uygulaması 1 Haziran'da değişebilir

Türkiye Noterler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Cin, Kovid-19 tedbirleri kapsamında bir gün tek, bir gün çift noterliklerin çalışmasına ilişkin uygulamanın, 1 Haziran'a kadar devam edeceğini düşündüklerini belirterek, "1 Haziran'da belki uygulama değişebilir. Noterliklerin tümü normal düzende çalışmaya başlayabilirler. Tahminiz o yönde." dedi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, koronavirüs iletişim stratejisini, Türk Kızılay Dergisi 1868'e anlattı. Altun, "Yurt içi ve yurt dışında salgına karşı en etkili mücadeleyi veren ülke olmamıza rağmen uluslararası medya ne yazık ki Türkiye'nin başarısını görmezden gelebiliyor." dedi.

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 20 Haziran'daki merkezi sınavda öğrencilere her bir oturum için ayrı maske verileceğini bildirdi.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, 2019 Hava Kirliliği Raporu'nu, sosyal medyadan canlı yayımlanan basın toplantısıyla açıkladı. Bozoğlu, Kovid-19 tedbirlerinin hava kirliliğini azalttığını ancak sorunun tümüyle ortadan kalkmadığını bildirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çankaya Kaymakamlığı Vefa Sosyal Destek Koordinasyon Merkezi'ne teşekkür ziyaretinde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitiren ilahiyatçı-yazar Ömer Döngeloğlu'nun ailesini telefonla arayarak, taziyelerini iletti.

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Kovid-19 salgını ve ramazan dolayısıyla kan stokları azalan Türk Kızılayın çağrısı üzerine kan bağışı kampanyası başlattı.

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) Eş Başkanı Gunn Marit Helgesen, Türkiye'nin yeni tip koronavirüsle mücadelesini, net bir yönetim ve liderlikle sürdürdüğünü belirtti.

Milli Savunma Bakanlığı, Kovid-19 tedavisi gören 3 personelin iyileştiğini bildirdi.

İçişleri Bakanlığından berber ve kuaförlerin çalışma esaslarıyla ilgili genelge

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine, 11 Mayıs'ta açılacak berber, güzellik salonu ve kuaförlerle ilgili yeni bir genelge gönderdi.

Genelgeye göre berber, güzellik salonu ve kuaförler 09.00-21.00 saatlerinde çalışacak, müşterilere randevu sistemiyle hizmet verilecek. Çalışanlar maske kullanacak, müşteriler ise yapılacak işleme göre maskeyi çıkarabilecek. Saç kesimi, yıkama ve boyamada kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık malzeme olacak.

Berberlerde jilet, ustura ile sakal tıraşı hizmeti, geçici süreliğine verilmeyecek. Sakal tıraşı, makineyle kısaltılma şeklinde yapılabilecek. Kadın kuaförleri ve güzellik merkezlerinde de cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri geçici süreliğine verilmeyecek.

İçişleri Bakanlığı 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlıkları bulunanlar ve 20 yaş altındakilerin sokağa çıkma istisnalarına ilişkin genelge yayımladı.

Buna göre, 65 yaş üstü vatandaşlar ve ihtiyaç halinde refakatçileri, 10 Mayıs Pazar günü, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanmadığı 57 ilde olmak üzere, 11.00-15.00 saatlerinde, yürüme mesafesiyle sınırlı olmak kaydıyla maskeyle dışarı çıkabilecek.

14 yaş ve altı çocuklar 13 Mayıs Çarşamba, 15-20 yaşındakiler ise 15 Mayıs Cuma günü 11.00-15.00 saatlerinde maske takarak, sosyal mesafeye uyarak sokağa çıkabilecek.

Bakanlık ayrıca 8 Mayıs Cuma günü saat 24.00 ile 10 Mayıs Pazar günü saat 24.00 arasında 24 ilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin olarak da valiliklere genelge gönderdi

Buna göre, 8 Mayıs'ta market, bakkal ve manavlar saat 23.00'e kadar faaliyet gösterebilecek. Bu iş yerleri, 9 ve 10 Mayıs'ta kapalı olacak.

Anneler Günü dolayısıyla cumartesi ve pazar günleri, çiçek satan iş yerleri, evlere servis şeklinde hizmet verebilecek.

Kuveyt'te bulunan 340 Türk vatandaşı, Kovid-19 önlemleri kapsamında Türkiye'ye getirildi.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşanan can kaybı 270 bine yaklaşırken, hastalığı atlatanların sayısı 1 milyon 330 bini geçti.

Salgından en fazla etkilenen ABD'deki Kovid-19 vakalarının sayısı 1 milyon 278 bine ulaştı, can kaybı 76 bin 101 oldu. Ülkedeki iyileşen sayısı ise 215 bine yaklaştı.

ABD'de gözaltı merkezinde ilk kez bir göçmen Kovid-19 ile bağlantılı komplikasyonlar nedeniyle yaşamını yitirirken, ülke genelinde yayılan salgınının ana çıkış noktasının New York olduğunun tespit edildiği belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın yaverlerinden birisinin Kovid-19'a yakalandığı belirtilirken, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kovid-19 nedeniyle hastanelerde tedavi edilen kişilerin askere alma sürecinde elenmesi kararı aldı.

İngiltere'de Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 30 bin 615'e ulaşırken, vaka sayısı ise 206 bin 715 oldu.

İngiltere'nin resmi istatistik kuruluşu, Kovid-19 kaynaklı ölümlerde, siyahilerin beyazlardan 4 kat daha fazla hayatını kaybetme riski taşıdığını bildirdi.

Türkiye'de bir aydır uygulanan immün plazma tedavisi, İngiltere'de denenmeye başlandı.

Fransa'da tedbirler 11 Mayıs'ta gevşetilecek

İtalya'da Kovid-19 kaynaklı ölümlerinin sayısı ise 29 bin 958'e çıktı. Ülkedeki vaka sayısı 215 bin 858, iyileşen sayısı ise 96 bin 276 olarak açıklandı.

İspanya'da ise can kaybı 26 bin 70'e, toplam vaka sayısı da 256 bin 855'e yükseldi. Hastalığı atlatanların sayısı da 163 bin 919 oldu.

4 Mayıs'tan itibaren kademeli normalleşme sürecinin başlatıldığı İspanya'da, 11 Mayıs Pazartesi gününden itibaren "1. seviye" olarak adlandırılan ikinci aşamaya geçilmesi öngörülüyor.

İspanya'da diktatör Francisco Franco döneminin (1936-1975), "Küçük Billy" lakaplı işkenceci polisi Antonio Gonzalez Pacheco, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Fransa'da Kovid-19 nedeniyle yaşanan can kaybı 25 bin 987'ye yükselirken, vaka sayısı 174 bin 791, iyileşen sayısı ise 55 bin 27 olarak açıklandı.

Fransa'da salgın nedeniyle alınan tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmesinin ilk adımı 11 Mayıs'ta atılacak.

Salgının ortaya çıktığı Vuhan'da eğitime yeniden başlandı

Can kaybı Belçika'da 8 bin 415, Brezilya'da 8 bin 605, Almanya'da 7 bin 322, İran'da 6 bin 486, Hollanda'da 5 bin 288, Kanada'da 4 bin 280, İsveç'te 3 bin 40, Meksika'da 2 bin 704, İsviçre'de 1810, Hindistan'da 1787, Rusya'da 1625, Portekiz'de ise 1105 oldu.

Çin'de, salgınının ortaya çıktığı Vuhan kentinde orta dereceli okullarda yüz yüze eğitim kısmi olarak yeniden başladı.

Birleşmiş Milletler (BM), salgınının, dünyanın en yoksul ülkelerinde 3 ila 6 aya kadar zirve noktasına ulaşmasının beklendiğini bildirerek milyonlarca kişinin salgından korunması için 6,7 milyar dolar yardım çağrısında bulundu.

Almanya'da sanayi üretimi yüzde 9,2 gerileyerek 1991'den bu yana puan bazında en büyük düşüşü gösterdi.

Rusya'da hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), 12,2 değerine geriledi ve 19 yılın en düşük seviyesini kaydetti.

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Avrupa Birliği (AB) Komisyonunda toplam 61 personelin Kovid-19 testinin pozitif çıktığı bildirildi.

Yunanistan'daki sanatçılardan Kovid-19 protestosu

Yunanistan'ın başkenti Atina'da, salgın tedbirleri nedeniyle mesleklerinin olumsuz yönde etkilendiğini belirten sanatçılar, protesto gösterisi düzenledi.

Finlandiya'da Sağlık Bakanı Aino-Kaisa Pekonen ile Çalışma Bakanı Tuula Haatainen, Kovid-19 şüphesiyle karantinaya alındı.

Karadağ'da hastanelerde Kovid-19 vakası kalmadı.

Polonya'da 10 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi, Kovid-19 nedeniyle ertelendi.

Sırbistan'da 15 Mart'tan beri uygulanan olağanüstü halin (OHAL) dün gece kaldırılmasının ardından, bugünden itibaren sokağa çıkma yasağı da kalkmış oldu.

Güney Kore'den ikinci dalga uyarısı

Brezilya'da Sağlık Bakanı Nelson Teich, göreve geldiğinden bu yana ilk kez, salgının yayılmasına engel olmak için ülkenin bazı yerlerinde sokağa çıkma yasağının gerekli olabileceğini belirtti.

Irak, İran'la arasındaki Zurbatiyah Sınır Kapısı'nı haftada iki gün ticari geçişlere açma kararı aldı.

Kenya ve Uganda, salgınla mücadele kapsamında Uluslararası Para Fonundan (IMF) borç alacak.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Yemen'in geçici başkenti Aden'deki Kovid-19 tedavi merkezinin yönetimini teslim aldığını duyurdu.

Güney Kore Sağlık Bakanlığı Afet Yönetimi, salgınının ikinci dalgası için tüm dünyanın hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Ülkede okulların 13 Mayıs'tan itibaren kademeli olarak açılacağının duyurulmasının ardından, çocuklarının sağlığından endişe eden veliler imza kampanyaları başlattı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT