1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. KTO Karatay Üniversitesi’nde “Manevi Değerler” Konulu Konferans
KTO Karatay Üniversitesi’nde “Manevi Değerler” Konulu Konferans

KTO Karatay Üniversitesi’nde “Manevi Değerler” Konulu Konferans

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi’nde “Manevi Değerler” konulu konferans gerçekleştirildi.Yrd. Doç. Dr. Birol Büyükdoğan tarafından düzenlenen “Kentimiz- Kültürümüz” konulu konferanslar...

A+A-

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi’nde “Manevi Değerler” konulu konferans gerçekleştirildi.

Yrd. Doç. Dr. Birol Büyükdoğan tarafından düzenlenen “Kentimiz- Kültürümüz” konulu konferanslar dizisinde bu hafta konuşmacı olarak Konya İl Müftü Yardımcısı Dr. Hamza Küçük konuk edildi. “Manevi Değerler” konulu konferansa akademik personel ve üniversite öğrencileri yoğun ilgi gösterdi. Konya İl Müftü Yardımcısı Küçük, her insanın iç yapısında biri hayrı ve takvayı, diğeri şerri ve isyanı emreden iki zıt kutup olduğunu belirterek, herkesin, bir ömür bu iki zıt kutbun çatışmalarıyla hal ve gidişatına istikamet verdiğini söyledi. Takva galip geldiğinde, insanların salih amellere ve güzel ahlaka yönelmekte olduğunu kaydeden Küçük, fücur galip geldiğinde ise türlü günahlara ve ahlaksızlıklara düştüğünü ifade etti.

Dr. Küçük konuşmasında şunları söyledi: "Kur’an-ı Kerim’deki takva manevi tekamülün göstergesidir. Allahü Teala takvayı Kur’an-ı Kerim’inde, Allah’tan korkmak olarak değil, Allah’a yaklaşım basamaklarını içeren bir sistem olarak dizayn etmiştir. Birtakım insanlar, korku arttıkça Allah’a daha çok yaklaşılır gibi bir kanaat taşımaktadır. Ama realite o değildir. Korktukça değil Allah’ı sevdikçe, Allah’a aşık oldukça, nihayette Allah’a hayran oldukça insan manevi istikamette yücelir. Seven, sevdiğine koşar. Takvanın gerçek ölçüsü sevgidir. Artan takva, Allah’a karşı büyüyen bir sevgiyi kesin bir şekilde dile getirir ve bizim Allah’a duyduğumuz sevginin artışına paralel olarak Allahü Teala’nın da bize olan sevgisi artacaktır. Dünya imtihanında aşılması gereken en büyük engellerden biri olan nefis genellikle insanın maruz kaldığı olumsuz eğilimleri akla getirir. Halbuki onun özünde bir mücevher gibi olumlu bir mahiyet de vardır. İnsanoğlunun vazifesi onu, toz-toprak hükmündeki menfiliklerden manevi terbiye ile arındırarak özündeki cevheri ortaya çıkarmaktır."

Konya İl Müftü Yardımcısı Dr. Hamza Küçük konferansın son bölümünde öğrencilerin sorularını cevapladı. Konferans sonunda KTO Karatay Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Okatan tarafından Dr. Hamza Küçük’e plaket takdim edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT