1. HABERLER

  2. SANAT

  3. "Küçük Prens" Ankaralılarla Buluşacak
"Küçük Prens" Ankaralılarla Buluşacak

"Küçük Prens" Ankaralılarla Buluşacak

Dünya edebiyatının en önemli eserleri arasında gösterilen ve tüm dünyada büyük bir okuyucu kitlesi bulunan Küçük Prens’in Türkiye’deki koleksiyonerleri kolektif sergi düzenliyor. "Dünyanın Küçük Prens...

A+A-

Dünya edebiyatının en önemli eserleri arasında gösterilen ve tüm dünyada büyük bir okuyucu kitlesi bulunan Küçük Prens’in Türkiye’deki koleksiyonerleri kolektif sergi düzenliyor. "Dünyanın Küçük Prens Kitapları Sergisi" adı ile düzenlenen etkinlikte 47 koleksiyonerin kendi koleksiyonlarında bulunan en özel kitaplar bir hafta boyunca sergilenecek.

16-24 Mayıs 2015 tarihleri arasında Ankara Tayfa Kitapkafe’de yapılacak olan sergide ayrıca söyleşi, film gösterimi, okuma günleri ve çocuklara yönelik etkinliklerin yanı sıra geniş kapsamlı bir koleksiyonerler buluşması da gerçekleştirilecek.

GÖRME ENGELLİLER İÇİN YAZILMIŞ ÖRNEĞİ DE SERGİLENECEK

Antoine de Saint Exupéry tarafından yazılarak ilk kez 1943 yılında yayınlanan Küçük Prens’in tüm dünyada özel bir okuyucu kitlesi ve koleksiyonerleri bulunuyor. Koleksiyonerler kitabın farklı dil ve lehçelerdeki yüzlerce edisyonunu topluyor. Şu ana kadar 265 farklı dil ve lehçeye çevrilen Küçük Prens’in Türkiye’deki koleksiyonerleri ise kolektif bir sergi yapmaya hazırlanıyor. "Dünyanın Küçük Prens Kitapları Sergisi" adı verilen sergide çeşitli dil ve lehçelerdeki örneklerinden oluşan yaklaşık 170 kitap yer alacak. 1943 yılındaki ilk İngilizce baskı, en küçük boyutlu baskı, görme engelliler için "parmakların gördüğü Küçük Prens", aynadan okunabilen, cep telefonu kodlarıyla ve Mors alfabesiyle basılmış özel kitapların yanı sıra, 1953 yılından başlayarak Türkçe baskılardan bazı örnekler sergilenecek.

EN KÜÇÜK KOLEKSİYONER 18 AYLIK

Sergi hakkında bilgi veren dünyanın sayılı koleksiyonerlerinden Mehmet Sobacı ve Yıldıray Lise bu yıl ki serginin bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle zenginleştirildiğini bilgisini verdi. Sobacı, Türkiye’nin farklı illerinde yaşayan 47 koleksiyonerin katkıda bulunduğunu belirterek "En küçük koleksiyonerimiz 18 aylık en büyük ise 63 yaşında. Sergi zamanında söyleşiler, gösterimler ve çocuklara yönelik etkinlikler de olacak. Bu tarihler arasında aslında Tayfa Kitapkafe’de hayalini kurduğumuz Küçük Prens Müzesi’nin bir bölümünü hayata geçirmiş olacağız" dedi.

KÜÇÜK PRENS MÜZESİ İÇİN İLK ADIM

Yıldıray Lise ise bir sonraki hedeflerinin Küçük Prens Müzesi kurmak olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Türkiye’de sayıları her geçen gün artan 50’den fazla Küçük Prens kitapları koleksiyoneri var. Bizler önce sosyal medya üzerinden sonra yüz yüze görüşmelerle bir iletişim ağı oluşturduk. 2013 yılında Ankara’da Tayfa Kitapkafe’de yaptığımız ’Dünya’nın Küçük Prens Kitapları Sergisi’ ve geçen yıl İstanbul’da yaptığımız sergide net olarak gördük ki Küçük Prens sevgisi bir başka. Bu sevgiyi herkese ulaştırmak için Türkiye’de bir Küçük Prens Müzesi açılmasının zamanı geldiğini düşünerek hep birlikte çalışmalara başladık. Kitap koleksiyonlarının yer alacağı sanal müze için çalışmalarımız bitmek üzere. Sonrasında ise gerçek bir mekanı olan müze hayalimize ulaşmak istiyoruz. Küçük Prens Müze Girişimi olarak bunun için adımlar atıyoruz."

16-24 Mayıs tarihleri arasında yapılacak serginin programı şu şekilde:

"16 Mayıs saat 16.00 - Sergi Tanıtımı

17 Mayıs saat 16.00 - Söyleşi: Kazım İnal, Mehmet Sobacı, Yıldıray Lise, İlyas Koç, "Küçük Prens Kitapları Koleksiyonculuğu"

18 Mayıs saat 19.00 - Küçük Prens film gösterimi (Stop motion animasyon)

19 Mayıs saat 16.00 - Söyleşi: Oytun Eriş, "Küçük Prens’in Peşinde Geziler"

20 Mayıs: saat 19.00 - "Küçük Prens’in Dünyası" (Kitap okuma ve paylaşımlar)

21 Mayıs saat 19.00 - Söyleşi: Mahir Ünsal Eriş, "Küçük Prens ile Dil Yolculuğu"

22 Mayıs saat 19.00 - Söyleşi / Slayt Gösterisi: Melissa Mey, “Küçük Prens Tenimde Projesi”nin Hikayesi"

23 Mayıs saat 16.00 - Söyleşi: Ahmet Yardak, Deniz Çağlar, Melek Özlem Durmaz, "Küçük Prens Kürtçe ve Lazca Çeviri Deneyimi"

24 Mayıs Küçük Prens Koleksiyonerleri Buluşması"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT