1. HABERLER

  2. AYDIN VE İLÇE HABERLERİ

  3. KUYUCAK

  4. Kuyucaklılar o tesise karşı çıktı !
Kuyucaklılar o tesise karşı çıktı !

Kuyucaklılar o tesise karşı çıktı !

Aydın'ın Kuyucak ilçesinde yapılması planlanan Biyometanizasyon Tesisi Projesi'ne, halk tepki gösterdi.

A+A-

MEHMET ALİ CİNTOSUN - Kuyucak'ın Çobanisa Mahallesi'nde ENERGROM Şirketi tarafından hayvan gübrelerinin biyogaz eldesi ile elektrik enerjisine çevrilmesi projesi olan, Kuyucak Biyometanizasyon Tesisi'ne  halk sert çıktı. Proje hakkında bilgi verilmesi için Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ve şirket görevlileri Çobanisa Mahallesi'nde, halkın katılım toplantısı gerçekleştirdi. Öğle saatlerinde yapılan toplantıya  az sayıda mahalleli katıldı.  Kuyucak İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleride olası bir tatsızlığın yaşanmaması için önlem aldı.

img_9039.jpg

Çobanisa Mahalle Muhtarı Şehmuz Mızrak, toplantının mahallenin belirlediği saatte olması gerektiğini savunarak, sitemini dile getirdi. Mızrak konuşmasında şunları söyledi; " Şimdi bakın buraya kaç kişi var burada 20 kişi, ben bu toplantıyı 500 kşiyle yapmak istiyorum. Niye gündüz yapılıyor bu toplantı, dediler ki İl Tarım Müdürlüğü gelemez, gelir efendim. Neden akşam saat 8'de yapılmadı bu toplantı, neden dahazla halk bilgilendirilmiyor. 20 kişi kimi anlatacak burada. Madem insanlaer bilgilendirilmek isteniyorsa bu köyüm durumuna uyularak bir çalışma yapılır. Şuan vatandaş tarlasında çalışıyor, gelemez. Eğer bu hayvan gübresini nerden alıyorsanız, gidin fabrikanızı oraya yapın.  Jeotermalciler buraya geldiğinde bize eksik söylediler geldiler buraya, işte sıcak suyu serada, ısıtmada kullandıracağız. Allah aşkına zarardan başka hiçbirşeyi yok. Nefes alamıyoruz ya. Aynı şey biyogaz tesisinde de olacak." dedi.

img_9088.jpg

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri de toplantı saati ve zamanının güvenlik gerekçesiyle Aydın Valiliği tarafından belirlendiğini ifade etti. 

img_9065.jpg

Mahallelerine yapılması planlanan tesisin kurulmasını istemeyen Süleyman Hışıroğlu da, "Bu saatte herkes tarlasında çalışıyor. Bu toplantı oldu bittiye getirilmeye çalışılıyor" diyerek yetkililere tepki gösterdi. Tesisin mahallelerine zarar vereceğini düşününen Süleyman Hışıroğlu, "Biz bu tesisin buraya yapılmasını istemiyoruz. Bize faydası yok, zararı var. O kadar çok ihtiyaçsa başka yerde yapsınlar. Pamukören'de çöplük yanında boş araziler var maliiyetide az olur onlar için biz karşıyız bu projeyi istemiyoruz.  Biz o kadar cahil değiliz. Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Köylü milletin efendisidir". Biz efendiliğimizi bozmuyoruz, saygımızı bozmuyoruz ama bizi de aptal yerine koymayın." dedi. 

img_9059.jpg

Mahalleli, halkın katılım toplantısını protesto ederek alanı terk etti.

img_9037.jpg

img_9047.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT