1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Kuyumculardan Anadilde Otomasyon Sistemi
Kuyumculardan Anadilde Otomasyon Sistemi

Kuyumculardan Anadilde Otomasyon Sistemi

Ergani Kuyumcular ve Sarraflar Derneği, dernek üyeleri arasında kullanılan Türkçe otomasyon sisteminin yazılımını Kürtçe’ye çevirerek Türkiye’de ilk kez kendi alanlarında anadilde uygulamayı hayata ge...

A+A-

Ergani Kuyumcular ve Sarraflar Derneği, dernek üyeleri arasında kullanılan Türkçe otomasyon sisteminin yazılımını Kürtçe’ye çevirerek Türkiye’de ilk kez kendi alanlarında anadilde uygulamayı hayata geçirdi. Özel bir yazılım firmasına hazırlatılan Kürtçe yazılım sayesinde, dernek üyelerinin iş yerlerinde kurulan ekranlarda Kürtçe dilinde altın fiyatları yer alacak.

Kendi sektörlerinde Türkiye’de ilk kez anadilde otomasyon sistemini hayata geçirdiklerini belirten Ergani Kuyumcular Derneği Başkanı Bülent Taner, anadilde iletişim, bölgede sektörleri için önem arz ettiğini söyledi. Taner, "Anadile önem verdiğimizi ve farklılıkların bir zenginlik olduğunu bu uygulama ile göstermiş oluyoruz. Yaklaşık iki yıl önce bu düşünce ile sistemi uygulamaya karar verdik. Daha önce görüştüğümüz birkaç yazılım firması istediğimiz yazılımı hazırlayamadı. Verdiğimiz uzun uğraşlar sonucu Kürtçe yazılım yapan bir firma ile mutabakata vararak işe koyulduk. Uzun ve meşakkatli bir sürecin ardından dernek üyelerimizle anlık veri iletişimi sağladığımız otomasyon sistemimizi kendi anadilimize yani Kürtçeye çevirdik. Şuanda her iki dilde de anlık veri iletişimi sağlamaktayız. Düşüncelerin, renklerin, farklılıkların, kültür ve dillerin konuşulmasını, yaşatılmasını önemli buluyoruz. Sistemi ve uygulamayı da bu sebeplerden dolayı değerli bir çalışma olarak benimsiyoruz. Örnek bir uygulama olarak gördüğümüz bu yeniliğin zamanla birçok il ve ilçede de model alınacağını düşünüyorum. Bu fiyat ekranı sisteminde altın fiyatları, isimleri ve alış-satış iletileri Kürtçe yayınlanacak. Yine sistemin ilk açıldığında verdiği sesli mesaj da Kürtçe olacak" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT