1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Mersin SGK Müdürü Gülpak’tan Başkan Dinçer’e Ziyaret
Mersin SGK Müdürü Gülpak’tan Başkan Dinçer’e Ziyaret

Mersin SGK Müdürü Gülpak’tan Başkan Dinçer’e Ziyaret

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer, esnafın Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, Sosyal Güvenlik Haftası’nı kutladı.Mersin SG...

A+A-

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer, esnafın Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, Sosyal Güvenlik Haftası’nı kutladı.

Mersin SGK İl Müdürü Mehmet Gülpak ve Müdür Yardımcısı Mahmut Cebeci, Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer’i makamında ziyaret etti. Dinçer’e, Sosyal Güvenlik Haftası ile ilgili bilgi veren Gülpak, toplumun tüm kesimlerini sosyal güvenlik alanında bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla sivil toplum kuruluşlarına ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu yıl Ahilik Kültürü Haftası kutlamaların Mayıs ayına çekilmesiyle birlikte Sosyal Güvenlik Haftası’nı da aynı dönemde kutladıklarının altını çizen Gülpak, “Aslında SGK’nın da kökü Ahilikten gelmektedir. Ahilik kültüründe var olan ‘Orta Sandığı’, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun temelini oluşturmaktadır. Bu vesileyle Ahilik Haftanızı kutluyorum” dedi.

Sosyal Güvenlik Haftası’nı kutlayan Mersin ESOB Başkanı Dinçer ise sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında birleşmesiyle görev ve sorumluluğuyla beraber iş hacminde büyük artış yaşanan SGK’nın buna rağmen son yıllarda büyük ilerleme kaydettiğini ifade etti. SGK’nın bu başarılı atılım ve çalışmalarını yakından takip ettiklerini dile getiren Dinçer, insanın doğumundan ölümüne kadar yararlandığı en önemli kurumun SGK olduğunu vurguladı. Eskiden Bağ-Kur’lu bir esnafa hastanelerin bile bakmadığını hatırlatan Dinçer, "Esnafımıza hastaneler bakmıyor, eczaneler ilaç vermiyordu. Parasını verip ilacını alıyordu eczanelerden. Aldığı faturayı kuruma götürür, ancak birkaç yıl sonra o ödediği ilacın parasını alabilirdi. Bugün esnafımıza özelikle son dönemde yapılan yapılandırma ve borçların silinmesiyle birlikte her türlü sağlık hizmeti verilmeye başlandı. En büyük işveren olan esnafımız, sosyal güvenlikteki bu gelişmeleri yakından takip etmektedir" diye konuştu.

SGK’nın kökeninin de Ahiliğe dayandığına işaret eden Dinçer, bu yıl SGK ve Ahilik Kültürü Haftası’nın aynı döneme denk geldiğini ve bundan sonraki süreçte iki kurum olarak ortak etkinlik düzenleyebileceklerini belirterek, şunları söyledi: "Beşikten mezara kadar yaşamın her alanında var olan sosyal güvenlik bizler için vazgeçilmezdir. Sosyal güvenliksiz bir hayat düşünülemez. Biz esnaf olarak SGK’nın ayrılmaz bir parçasıyız. Bu duygu ve düşüncelerle haftasını kutluyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT