1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. MEÜ’de Dünya Hemşireler Haftası Kutlandı
MEÜ’de Dünya Hemşireler Haftası Kutlandı

MEÜ’de Dünya Hemşireler Haftası Kutlandı

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Sağlık Yüksekokulu, MEÜ Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi, Mersin Devlet Hastanesi, Toros Devlet Hastanesi, Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Mersin Öz...

A+A-

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Sağlık Yüksekokulu, MEÜ Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi, Mersin Devlet Hastanesi, Toros Devlet Hastanesi, Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Mersin Özel Yenişehir Hastanesi işbirliğiyle MEÜ’nin ev sahipliğinde Dünya Hemşireler Haftası kutlandı.

MEÜ Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan program, Çiftlikköy Kampüsü’nde bulunan Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde akademik bilgilerin aktarıldığı etkinlikle devam etti. Kutlama programına MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya, Mersin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Memnune Çamsarı, Mersin İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal Başaralı, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Rana Yiğit ve Mersin’de görev yapan çok sayıda hemşire katıldı.

Etkinlikte konuşan Rektör Çamsarı, hemşireliğin, birey, aile ve toplumun sağlığının temel unsurlarından biri olduğunu belirtti. Hemşirelik mesleğinin sorunlarına da değinen Çamsarı, meslek yaşamı boyunca birlikte çalıştığı hemşire arkadaşlarının ne kadar zor koşullarda ve ne denli özveriyle çalıştığına yakından şahit olduğunu kaydetti. Hemşireler Günü’nün, mesleğin sorunlarına dikkat çekmek açısından önemli olduğunu söyleyen Çamsarı, bu sorunların her platformda dile getirilmesi gerektiğini belirtti. Çamsarı, "Çalışan hemşire sayılarında kurumlar arasında dengesizlikler var. Devlet hastanelerinde hemşire sayıları yeterliyken üniversite hastanelerinde ciddi sıkıntılar söz konusu" dedi.

’İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ ilkesini en güzel yansıtanların hemşireler olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Başarılı da hemşirelere seslenerek, "Düşünün dünyaya gözünü açan bebek, ameliyat sonrası yoğun bakımda gözünü açan hasta ilk sizleri görüyor. Hasta acil durumdayken en sıkıntılı anında onları ilk gören yine sizlersiniz. Dolayısıyla sizler çok kıymetlisiniz. Bu kıymeti ömrünüzün sonuna kadar en iyi şekilde taşıyın ve topluma yansıtın” ifadelerini kullandı.

Tüm hemşirelerin ’Hemşireler Günü’nü kutlayarak söze başlayan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Çamsarı ise "Hemşirelerimiz gerek koruyucu sağlık hizmetlerinde gerekse de tedavi edici sağlık hizmetlerinde çok önemli görevler üstlenmektedir. Ülkemizin hemen her yerinde zor koşullarda vazifelerini özveriyle gerçekleştirip, halkımıza sağlık hizmeti sunmaktadır. Hemşirelerin güç çalışma koşulları altında ortaya koydukları bilgi, becerileriyle, disiplinli, özverili, sabırlı, hoşgörülü çalışmaları ve tutumlarıyla sağlıklı insan ve sağlıklı toplum oluşumunda sağlık ekibinin temel taşlarından birini oluşturmaktadır. Biz de yöneticiler olarak her kademede onların özlük hakları da dahil olmak üzere maddi, manevi tüm beklentilerini yerine getirme sorumluluğunu taşımaktayız" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Sağlık Yüksekokulu öğrencilerine, ’Bir Akü De Bizden’ projesi dolayısıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Nihat Sözmen Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdür Yardımcısı Ünsal Karakuş tarafından bir teşekkür belgesi takdim edildi.

Hemşireler Günü kutlamaları cuma gününe kadar çeşitli bilimsel ve sosyal etkinliklerle devam edecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT