1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. MHP Milletvekili Yılmaz’dan “Ahilik Haftası” Açıklaması
MHP Milletvekili Yılmaz’dan “Ahilik Haftası” Açıklaması

MHP Milletvekili Yılmaz’dan “Ahilik Haftası” Açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz, 11-17 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Ahilik Haftası” dolayısıyla bir açıklama yaptı.Yılmaz, ahiliğin din, dil, ırk...

A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz, 11-17 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Ahilik Haftası” dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Yılmaz, ahiliğin din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmemeksizin herkese eşit bir yaklaşım anlayışının simgesi haline geldiğini hatırlatarak, ahiliğin tüm bu değerleri kaynaştıran ve hayata geçirilmesini sağlayan bir gelenek olduğunu vurguladı. Yılmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ahilik kültürü, insanlara karşı saygı ve sevgiyi ele alan toplumda yaşayan herkesi birbirine yakınlaştıran, kaynaştıran, dayanışmayı sağlayan önemli bir olgudur. Ahilikte insan-insan, insan-eşya, insan-tabiat ilişkilerinin temel ekseni, insanın dünya ve ahiret mutluluğuna göre düzenlenmiştir. Bu yaklaşımı Ahilerin dünya için ahretini, ahiret için dünyasını terk etmeyen dengeli bir hayat anlayışının gelişmesini sağlamıştır. Ahiler her zaman toplum yararına hizmetler yapmış ve bir toplumun birlik, beraberlik ve dayanışmasında en önemli unsuru olmuştur. Ahilik, üretmeden tüketmeye, ihtiyaç fazlasını harcamaya, haksız rekabete, güçlünün zayıfı sömürmesine, haksız kazanç sağlamaya, insanları kandırmaya ve kısacası, ahlaki olmayan her türlü davranışa karşıdır. Ahilikte insan, dayanışmacı bir ruh yapısına sahiptir. Ahilik birlik, beraberlik, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma demektir. Ahilik kültürünün yaşanması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması bizler için son derece önemlidir. Bu vesileyle Ahilik Kültürü Haftasının başta tüm esnaf ve sanatkârlarımız olmak üzere tüm Afyon’lu halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT